Den lásky 14. 2. 2025 jsme, jako celá škola, oslavili tím, že jsme se sladili do růžových a červených barev, Valentýn jsme oslavili ve velkém stylu. Děkujeme všem, kteří se zapojili a podpořili pozitivní atmosféru.
J. Martinková 2. G
Den lásky 14. 2. 2025 jsme, jako celá škola, oslavili tím, že jsme se sladili do růžových a červených barev, Valentýn jsme oslavili ve velkém stylu. Děkujeme všem, kteří se zapojili a podpořili pozitivní atmosféru.
J. Martinková 2. G
Dne 10. ledna jsme hodinu tělesné výchovy dívek ze tříd 1. a 3. ML bruslily na venkovním kluzišti Gutovka.
Shtefura, Vilím
Tradiční akcí MŠMT a VŠE se již po několikáté stala olympiáda v anglickém jazyce, která odstartovala prosincovým školním kolem i na našem gymnáziu. Letos v kategorii G, která je určena žákům 1. až 3. ročníků čtyřletých gymnázií, kde není výuka (nebo její nadpoloviční část) realizována v daném cizím jazyce, soutěžilo 6 studentů. Testovací otázky obsahovaly poslech, čtení s porozuměním a gramatické jevy, vše koncipováno pro minimální úroveň B2. Bodové výsledky byly těsné, a tak rozhodoval hlavně čas odevzdání.
Do krajského kola se nominoval žák 3. G Danny Štěpánek, v těsném závěsu pak náhradnice, žákyně ze 3. G Michaela Macíková a žákyně z 2. G Kateřina Šourková.
Okresní a krajská kola soutěže se budou konat v únoru a březnu, ústřední kolo na Fakultě Mezinárodních vztahů VŠE pak v květnu.
Monika Čožíková
6. 2. - 8. 2. 2025 proběhl v Praze Letňanech 17. veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, kterého se v pátek 7. 2. 2025 zúčastnily třídy truhlářů 1. TL a 2. TS.
K vidění bylo mnoho využití dřeva ve stavebnictví i technologických inovací a moderních materiálů k navržení náročnějších konstrukcí dřevěných staveb.
Společně s FOR WOOD probíhaly také výstavy FOR PASIV a FOR THERM.
Radek Spáčil
Dne 7. února jsme hodinu tělesné výchovy dívek ze třídy 1. G bruslily na venkovním kluzišti Gutovka.
Shtefura, Vilím
Dne 4. února 2025 jsme navštívili s třídou 4. P nástavbového studia vědecko-zábavní centrum IQLANDIA v Liberci.
Užili jsme si v několika patrech centra pár hodin chytré zábavy formou interaktivních her z různých oborů vědy a techniky - matematiky, fyziky, chemie, optiky, ekologie. Nejvíce se nám líbila expozice zaměřená na živly - předvádění zemětřesení, gravitace, blesků, vichřice, vírů a tornád. Stačili jsme si ještě užít i fotbálku.
Nikdo se neztratil a v pořádku jsme se vrátili domů .-)
Labská, Rychtářová
Dne 22. ledna jsme hodinu tělesné výchovy chlapců celého druhého ročníku bruslili na venkovním kluzišti Gutovka.
Shtefura, Vilím
Dne 20. ledna jsme hodinu tělesné výchovy dívek ze třídy 2. CS bruslily na venkovním kluzišti Gutovka.
Shtefura, Vilím
Dne 9. 1. 2025 jsme se skupinkou žáků 4. P podívali do České národní banky, která mimo jiné prostřednictvím úrokových sazeb ovlivňuje základní ukazatele České republiky, zejména pak inflaci a množství úvěrů a další.
Při naší prohlídce ČNB s průvodkyní došlo k zajímavému propojení s praxí podnikatelského sektoru, když jsme ji absolvovali se skupinkou podnikatelů. Žáci tak měli možnost se setkat se zajímavými praktickými dotazy a informacemi. Prohlédli jsme si interaktivní tabule, vyzkoušeli jsme interaktivní hru na ovlivňování inflace, žáci si vyzkoušeli, jak zasedá Bankovní rada.
V hlavním trezoru ČNB jsme viděli druhou největší zlatou minci na světě v nominální hodnotě 100 mil. Kč a v neposlední řadě jsme zhlédli krátký a zábavný film režiséra Jiřího Stracha s našimi bankovkami a na nich vyobrazenými představiteli v hlavní roli.
Lucie Kramperová
Cílem posledního předvánočního dne v roce 2024 se pro žáky 2. G stala budova Národní knihovny ČR, historické Klementinum.
Díky komentované prohlídce, která nejdříve začínala vně budovy, jsme se seznámili s počátky původního dominikánského kláštera a výstavbou kostela sv. Klimenty, podle nějž dostala budova své pozdější označení. Na prvním nádvoří jsme si připomněli, že komplex v minulosti nesloužil pouze ke studijním účelům, ale studenti a jejich profesoři hráli významnou roli v pohnutých dobách roku 1648, kdy se například aktivně podíleli na obraně Karlova mostu, nebo v roce 1848, kdy se Klementin stal centrem červnového povstání. Další osudy budovy a jejich jezuitských obyvatelů pak připomínaly prostory samotné, Křižovnické chodby v přízemí a 1. patře s příběhy Františka z Loyoly a Františka Xaverského.
Největší prostor pro literární zážitek a vzdělání se nám následně dostal v barokně zdobené všeobecné studovně, kde jsme se v tichosti mohli začíst a cítit genius loci.
Monika Čožíková
V úterý 28. 1. se čtyři žákyně naší školy zúčastnily zemského kola latinské olympiády Certamen latinum. Do tohoto kola s kvalifikovaly nejlepšími výsledky ve školním kole, které se konalo na naší škole během prosince.
Tentokrát bylo tématem olympiády Antické divadlo. Účastníci se seznámili s dramatickými texty od nejznámějších dramatiků jako byli Euripidés, Sofoklés či Plautus, poznali časté postavy z komedií (Servus "Otrok", Senex "Stařec") a poznávali různé literární žánry (epos, epigram, komedie).
Naše žákyně si soutěž užily a seznámily se s dalšími studenty latiny z celých Čech.
Markéta Stehlíková
9. 1. 2025 jsme s druhými ročníky oborů kadeřník a maskér navštívili Veletržní palác Národní galerie Praha. Stálé expozice 1796–1918: Umění dlouhého století a 1918–1938: První republika žákům přiblížily proměnu evropské výtvarné kultury z tradiční hladké vrstvené olejomalby v různorodé projevy moderního umění. Blízké pozorování obrazů odhalilo barevnou hloubku a harmonie barev, skladbu a charakter tahů.
Snad návštěva posloužila jako cenná inspirace a rozšířila vizuální senzibilitu žáků.
Š. Paplhám
20.12.2024 v rámci dne s třídním učitelem zašly některé třídy učiliště i gymnázia na projekci filmu VLNY. Je to film zacílený na pracovníky Československého rozhlasu v určitém období (říjen 1967 - srpen 1968). Tato "reportáž" o stavu (ne)svobody slova a její síle dávat naději tak žákům přiblížila časy nedávno minulé a umožnila jim nahlédnout do historie jinak než na stránkách učebnic. Na konci filmu se postupně roztleskal celý sál.
Stanková Ivon
19.12.2024 se konala v MASKÉRNĚ MILÁNSKÁ vánoční besídka.
Sešli se žáci všech 3 ročníků oboru vlásenkář a maskér.
Společně jsme poslouchali vánoční koledy, sledovali pohádky, pekli cukroví, pili a hodovali, jen tak si povídali a předali si dárky. Nakonec jsme si popřáli pěkné prázdniny a šťastný nový rok 2025.
Stanková Ivon
V září se čtyři naši žáci zapojili do projektu Klima stáže. Po úspěšném výběru na základě vstupního dotazníku je čekalo úvodní setkání v budově DRNu, kde se seznámili s dalšími nadšenci do témat klimatu a životního prostředí.
Během podzimu absolvovali pět různorodých stáží v pražských organizacích, společnostech a vědeckých ústavech. Naučili se například psát odborné články, připravovat krátké ekologické programy pro děti a nahlížet na město očima odborníků na životní prostředí.
Po absolvování všech stáží studující vytvořili závěrečnou prezentaci, ve které shrnuli své poznatky a zkušenosti. Prezentaci 13. 12. představili svým spolužákům a spolužačkám, aby i je inspirovali k zájmu o klima a ochranu životního prostředí.
Jsme hrdí na jejich odhodlání a děkujeme jim za skvělou reprezentaci naší školy!
Barbora Váňová
Dne 19. 12. 2024 proběhl na naší škole další ročník „ČAPKOVSKÉHO ČTENÍ“, tohoto slavného literárního, hudebního a vůbec uměleckého počinu, kterým naše škola vzdává úctu nejen bratřím Čapkům, ale i obecné intelektuální snaze lidí (a mladých zejména), pozvednout nesmrtelného ducha tvorby zase o něco výš.
Letos jsme si zkusili další disciplíny, které jsme ještě do té doby v rámci “ČČ” na našem gymnáziu neviděli. A to např. legendární rapování žáka 2. G Jana Kráma, irský tanec Aničky Hochmanové z 1. G, scénický tanec Adély Majerové, rovněž z prvního ročníku gymnázia. Někteří plánovaní vystupující na poslední chvíli onemocněli, takže s určitou časovou nejistotou musel jako vždy organizátor, moderátor a účinkující v jedné osobě (PhDr. Jaroslav Palas) počítat, a doufat že veškeré obsahové a časové parametry budou dodrženy. Naštěstí to nakonec nebylo příliš třeba, a vše proběhlo skvěle a jak se říká v televizní „hantýrce“ nebyli jsme ani moc „dlouhý ani krátký“, nemuseli jsme na účinkující gestikulovat, ať něco zkrátí či naopak posílat klauny do uprázdněných časových mezer.
Po úvodní slově paní ředitelky PhDr. Lenky Andrlové, a organizačních připomínkách pana učitele Palase, byly také připomenuty některé kulturní počiny letošního roku, které mají v naší zemi nějakou souvislost s rodinou bratří Čapků. Letos je to především připomínka stého výročí oficiálního založení skupiny (klubu) PÁTEČNÍCI, která je další rovinou života bratří Čapků, a jejich vlivu na kulturní a politický život prvorepublikového Československa, v níž lze vliv bratří Čapků. Zmíněn byl také nový film ZAHRADNÍKŮV ROK, který má jistou souvislost s čapkovým stejnojmenným dílem.
Program jsme zahájili opět čtením z díla Karla Čapka a připomněli si skrze jeho dílo různé stránky osobnosti tohoto velikého vypravěče. Letos se díky různým zájmům čtenářů vytvořila byla krásná mozaika poezie, povídek, cestopisů apod. U našeho „čtenářského křesla“ se vystřídala řada žáků z různých tříd.
Dalším zajímavým bodem onoho dopoledne byla také návštěva pana doktora Jana Bílka z hradecké univerzity, který je nejen vynikajícím bohemistou, vysokoškolským učitelem, ale také specialistou na život bratří Čapků. Jeho poutavá přednáška na téma Pátečníci, byla opět něčím novým pro naše studenty i pedagogy. Bylo nám ctí, že jsme se mohli právě v roce, kdy si připomínáme 100 let ustálení této společnosti, dozvědět více z úst tak renomovaného člověka.
V hudební fázi bych ještě vyzdvihnul klavírní výkon žáka 4. G Daniela Sinkuleho, který nám zahrál několik velmi těžkých skladeb, mimo jiné Beethovenovu Měsíční sonátu a ukázal nám, jak velký hudební talent v něm dřímá.
A vystoupil i pan učitel Palas, který nechtěl zůstat pozadu, a asi mnohé zřejmě překvapil, tentokrát svou poezií z mládí. Nemohu jmenovat všechny vystupující v oblasti vlastní tvorby, ale všem patří dík. Za tuto fázi našeho „kulturního dne“ jsem vždy asi nejraději. Myslím totiž, že vystupovat v tomto věku s vlastní tvorbou („jít s kůží na trh“) a to ještě před svými spolužáky a učiteli, vyžaduje nesmírnou odvahu. Šlo o celé spektrum typů žánrů, stylů, přednesu i komunikace s publikem. Někdo spíše „zahříval a uklidňoval, někdo zneklidňoval a provokoval“, ale co se týče kvality, mně osobně přišla tvorba našich žáků jako „zjevení“ a stejně jako v předchozích letech jsem se neubránil silnému pohnutí a úžasu, nad tím, jak tato (mnohokrát zatracovaná) generace píše. V duchu jsem si připomněl svou vlastní tvorbu z období středoškolských let a uvědomil jsem si, jak velmi podobná témata mladý člověk stále řeší.
Posledním, a snad i celou dobu velmi očekávaným bodem programu, bylo vystoupení naší učitelské kapely „Dr. Galén Kvartet“, která by se letos skládala již jen ze dvou členů, a to: PhDr. Jaroslav Palas a Mgr. Filip Papoušek. Tato dvojice tentokrát zvolila trochu nový koncept. Využily jsme větší sál v prvním patře naší budovy, a zahrály střídavě věci folkové i rockové, a prof. Palas navíc přidal pár vlastních písní s historickou tématikou. Myslím, že studenti byli příjemně překvapeni.
Možnost si „zamuzicírovat“ byla poté ještě spontánně prodloužena, a pro nás bylo příjemné sledovat, jak publikum, které jinak ze třídy většinou prchá, náhle ani po skončení koncertu nikam neodchází, a opravdu si chce jen tak se svými učiteli zahrát na kytaru. Snad upřímný potlesk publika, byl krásnou tečkou za letošním ročníkem.
VŠEM VYSTUPUJÍCÍM VELMI DĚKUJEME.
Těšme se na příští 17. ročník
PhDr. Jaroslav Palas
Žáci 3. CL a 3. KL byli na hodině tělesné výchovy bruslit.
Stefura
29. listopadu proběhlo školní kolo již 51. ročníku Olympiády v českém jazyce.
Do okresního kola postoupily žákyně Karolína Češková a Michaela Petkova. Náhradníkem je Lukáš Havel.
Výsledky:
1. Karolína Češková (5P) 32 b. (19+13)
2. Michaela Petkova (4P) 31 b. (16+15)
3. Lukáš Havel (4P) 29 b. (18+11)
V závorce jsou body za gramatickou a slohovou část.
Mgr. et Mgr. Vilém Kubáč
V pondělí 16. 12. 2024 se konala v prostorách naší maskérské dílny v Milánské ulici soutěž ZLATÁ ŠKRABOŠKA 2024, která byla zaměřena na divadelní masku. Klání žáků druhého a třetího ročníku se zúčastnilo celkem 5 soutěžících z oboru vlásenkář a maskér z různých škol z celé České republiky.
Soutěžící na svých modelech předvedli úchvatné výkony na téma CIRKUS. Měli jsme možnost vidět klauny, principála i baletku s porcelánovým obličejem.
První místo obsadila žákyně třetího ročníku MOUSS Praha. Tímto jí a její modelce ještě jednou gratulujeme!
I. Stanková.
Děkujeme všem, kdo se zapojili do Mikulášského charitativního bazaru, ve kterém se nám podařilo vybrat částku 2470 Kč.
Velký dík patří především žákům školního parlamentu, kteří vše připravili a prodávali - díky, byli jste skvělí :-)
Vybraná částka byla použita na nákup dárků pro dítě z dětského domova, kterému jsme zakoupili Lego a dvěma seniorům z domova se zdravotním postižením, pro které jsme zakoupili ložní prádlo a soubor společenský her.
Doufáme, že dárky přinesou radost a zpříjemní prožití vánočních svátků. Zbytek vybraných peněz bude věnován do útulku a neprodané věci darujeme do Klokánku.
S pozdravem
PhDr. Lenka Andrlová a Monika Malá
Trhanovské nám. 129/8, 102 00 Praha 10
IČO: 25100289, DIČ: CZ25100289, neplátce DPH, ID datové schránky: vxg9bzp
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném
Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 49641
Powered by aSc EduPage