• VÝROBA MÝDLA

          • Studenti 3.G se zúčastnili 3hodinového projektu na téma výroba mýdla, který propojoval chemii s angličtinou. Pod vedením vyučujících Lucie Vydrové a Terezy Rodham se naučili nejen chemické postupy, ale také odpovídající anglickou terminologii. 

          • KAŽDOROČNÍ TRADIČNÍ NÁVŠTĚVA AUGUSTINIÁNSKÉHO KLÁŠTERA A KARLOVA MOSTU

          • Dne 9. 5. 2024 navštívili studenti 3. G spolu se svým dějepisářem PhDr. Jaroslavem Palasem augustiniánský klášter u sv. Tomáše na Malé Straně. V tomto klášteře se běžně žádné exkurze nekonají, jde o funkční klášter s místní mniškou komunitou. Díky benevolenci místního převora, bratra augustiniána Juana Provecho, s nímž se osobně dobře znám, jsme měli možnost navštívit místa, která běžně přístupná nejsou, např. tzv. Rajský dvůr, Kapitulní síň, Křížovou chodbu (ambit), klášterní kapli a samozřejmě kostel sv. Tomáše. Myslím, že studenti nasáli trochu klášterní atmosféry, a když jsme se o několik desítek metrů dál opět vynořili v „centru velkoměsta“, tak kontrast náhlého turistického a dopravního ruchu byl najednou velmi nepříjemný. Kdo by věřil, že za stěnou mohou být tak oddělené světy

            Poté jsme se přesunuli na nedaleký Karlův most, kde jsme se snažili si v ještě celkem zvládnutelných dopoledních „davech“, nebo spíše hloučcích turistů utrhnout trochu toho místa u každé sochy. Studenti si sochy předem rozdělili, a celkem fundovaně pohovořili, vzhledem k tomu, že ve 3. G není mnoho studentů, a ještě ne všichni se exkurze účastnili, mohl každý zpracovat dvě sochy. Zároveň se studenti u soch pustili i do rozboru barokních prvků, které jsme se učili. Takže jsme se dozvěděli mnohé o autorech, kopiích, legendách, apod. Slunce hřálo, a myslím, že jednou vidět je lepší než stokrát slyšet ve třídě. Doufám, že jsme tímto závěrečným shrnutím učinili pro téma baroko dost, a studenti využijí své nabyté znalosti z interiéru i exteriéru v hodinách dějin umění u kolegy Papouška, a možná i u maturity z dějin umění a u obhajoby maturitních prací v příštím roce.  

            PhDr. Jaroslav Palas

             

          • POLYTECHNICKÁ VÝCHOVA

          • V rámci zapojení školy do Operačního programu Praha – pól růstu ČR zaměřeného na modernizaci zařízení a vybavení pražských škol, jsme uspořádali program polytechnické výchovy pro žáky naší partnerské školy ZŠ Mendíků z Prahy 4. Návštěvy žáků proběhly ve dnech 20.11.2023 a 15.4. 2024,kdy za doprovodu ředitelky ŽŠ Mendíků, Mgr. Jitky Pokové a  vyučující Mgr. Gabriely Dankaninové si skupiny žáků základní školy přišly prohloubit své manuální technické dovednosti akromě oboru truhlář se seznámit i s dalšími  učebními obory vyučovanými na naší škole. Nejdříve byl žákům představen učební obor Truhlář/ka – předpoklady a podmínky studia a uplatnění jeho absolventů v praxi. Poté byli žáci seznámeni se základním nářadím používaným při práci se dřevem aprohlédli si strojní vybavení odborných učeben pro výuku truhlářského oboru. Na základě poskytnutého materiálu a pod vedením učitelů praktického vyučování si zhotovili výrobek ze dřeva – pokladničku, která byla ozdobena dle jejich vlastního návrhu digitálním vypalovacím strojem. Dle reakcíjak žáků, tak pedagogického doprovodu návštěva přispěla k rozšíření jejich polytechnického myšlení a posílila motivaci ke studiu perspektivního oboru vzdělání s vysokou uplatnitelností na trhu práce.

          • DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

          • Pokud jste nestihli naše představení "KOMU PATŘÍ JERUZALÉM?" na Čapkovském čtení 21. 12. 2023, máte šanci jej vidět zítra, 21. 5. 2024, v Klubu Klubovna v Dejvicích na ulici Generála Píky.

            Představení se koná v rámci celoodpoledního festivalu, který organizují studenti Katolické teologické fakulty. Byli jsme pozváni na doporučení PhDr. Kudlové, která byla hostem Čapkovského čtení.

            Program festivalu je přiložen.

            Hrají:
            - Abdul Shaker
            - Adam Ševčík
            - Kryštof Rajdl
            - Daniel Kostka

            Napsal a režíroval PhDr. Jaroslav Palas.

            Těšíme se na vás i na naše čerstvé maturanty. Divadlu zdar!

            Jaroslav Palas

          • STUDENTSKÉ VOLBY

          • Dne 16.5. si studenti gymnázia a SOU vyzkoušeli “volby nanečisto” a hlasovali ve studentských volbách do Evropského parlamentu. Důkazem toho, ze se naši studenti zajímají o veřejné dění a společenský diskurz je vysoká účast - 80,6%. Věříme, ze jim jejich aktivní, zodpovědné a sebevědomé občanství vydrží ✌️🇨🇿🇪🇺

             

            Studentské volby do Evropského parlamentu probíhají i v našem učňovskem kadeřnictví, postačí přenosná urna a hned jsou “volby nanečisto” kompletní ✌️🇪🇺🇨🇿

          • NATÁČENÍ NA FAMU

          • Naše prvacka Eliška Smiatkova se nedávno účastnila natáčení na FAMU pod vedením naší bývalé žačky Romany Pejcharové.

          • WORKSHOP

          • Dne 7.5. 2024 jsme se společně s 1.G. zúčastnili*y workshopu o “Důležitosti zpravodajství a jaké je to být novinářem”. Workshopem nás provázela ředitelka ČTK (Česká tisková kancelář), Martina Vašíčková, a uskutečnil se v Centru současného umění DOX, které si po skončení workshopu mohli*y studenti*ky projít a díla prohlédnout.Studenti*ky si také mohli*y projít novinářské stánky a popovídat si s představiteli jednotlivých organizací (Deník N, Respekt, Seznam zprávy, ČT a další) a vyzkoušet si, jaké je to stát před kamerou. Ačkoliv jsme všichni měli*y od akce větší očekávání, jen málokdy se poštěstí, že máte přednášku ve vzducholodi 🙂

          • DEN PRO ŠKOLU

          •  

            Prožili jsme s třídou 5. P odpoledne s kriminalistou F. Sedláčkem, kdy si v rámci projektu Den pro školu žáci sami vybrali, s kým by si chtěli povídat během společnéhoworkshopu. Vymysleli jsme dotazy, na které by nás od návštěvy zajímaly odpovědi. Povídali jsme si obecně o práci policisty, o přijímání k policii, o třech zásadách „Uteč, schovej se, bojuj“. A co nám z toho vyplynulo?   „Sluchátka berou uším ty první dvě možnosti!!! Strach je od přírody užitečný  vnímejme svůjstrach! Žijeme v top 10 nejbezpečnějších místech na světě! Workshop byl vedený v empatickém duchu s prostorem pro individuální vyjádření každého, kdo chtěl.

            Jedná se o projekt Nadace České spořitelny, který bezplatně spojuje učitele s dobrovolníky z praxe.

            Vážíme si toho, že jsme se mohli potkat.

          • STUDENTSKÁ PRAXE

          • Každoročně naše žáky gymnázia z 2. a 3. ročníků posíláme na týdenní studijní stáž v různých firmách, spolcích, organizacích a dalších institucích. Tato zkušenost je pro ně nejen příležitostí vyzkoušet si svou budoucí práci na vlastní kůži, ale také možností ověřit, zda je jejich vybraná oblast skutečně tou pravou pro jejich profesní rozvoj.

            Škola hraje klíčovou roli v organizaci těchto stáží. Pomáhá žákům se zajištěním kontaktů, hledáním vhodných pracovišť, pomáhá jim ujasnit si priority a připravuje úvodní dopisy pro budoucí zaměstnavatele. Mnoho žáků využívá také kontakty svých rodičů, což přispívá k bohatosti jejich stáží.

            Veškeré praxe jsou navíc uznatelné do jednotlivých předmětů podle učebního plánu školy. Pro ověření průběhu stáže a získání zpětné vazby proběhne v každé třídě kontrola u 5 až 7 žáků.

            Velký dík patří všem zaměstnavatelům, kteří našim žákům tuto cennou zkušenost umožnili. Bez jejich podpory by tyto stáže nebyly možné. Děkujeme! 🌟

          • VÝSTAVA - TIM BURTON

          • S žáky oboru vlásenkář-maskér jsme navštívili výstavu s názvem „Návraty“, která svou novou pouť zahajuje právě u nás v Praze.

            K vidění je zde téměř 600 děl z celé dosavadní kariéry filmového tvůrce, režiséra a výtvarníka Tima Burtona – kreslené předlohy postav s popisy, dopisy s instrukcemi hercům, návrhy zachycené na ubrousky různých restaurací, malované i kreslené obrazy, velké loutky na podstavcích, některé i pohyblivé, projekce krátkých filmů nebo seriálů a jako třešinka na dortu filmové loutky umístěné do velkých plastových koulí s menšími skleněnými kukátky, kde každý průzor umožňuje vidět určitou část scény, větší, menší nebo jen malý detail. Celá výstava je provázena texty, které vám osvětlí jednotlivé sekce.

            Pro naše žáky to byla skvělá ukázka procesu vývoje od příběhu, skic, nápadů až po konečné dílo. Viděli, jak důležitá je příprava a věnovat se i detailům, které potom dělí mistra od učedníka.

          • KLOKTEX

          •  

            Rádi bychom vás informovali o úspěšné sbírce nadačního fondu KLOKTEX help, která se konala v naší škole.  Sbírka oblečení, obuvi, hraček či hygienických a školních potřeb byla na podporu Fondu ohrožených dětí – KlokánekDěkujeme všem, kteří se zapojili a přispěli k podpoře této důležité iniciativy.

          • PLZEŇ

          • S žáky semináře průvodcovství jsme podnikli celodenní výlet do Plzně. Prozkoumali jsme nejvýznamnější památky města, včetně gotické katedrály svatého Bartoloměje. Někteří odvážní žáci dokonce vystoupali na vrchol věže, která nabízí, při hezkém počasí,  úžasný výhled až do sousedního Bavorska. Navštívili jsme také další památky, jako je mariánský sloup a františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Prošli jsme stopami židovské historie města a obdivovali sochy Spejbla a Hurvínka, které jsou nedílnou součástí plzeňské tradice loutkohereckého divadla. Závěr výletu jsme strávili v parku Šafaříkovy sady, kde jsme si připomněli osobnost Václava Havla. Děkujeme Plzni za krásný den a těšíme se na příští výlet do Telče! 

    • Sleduj gymnázium na sociálních sítích

    • Sleduj učiliště na sociálních sítích