All runners are beautiful.... Žáci a učitelé z gymnázia i učiliště spojili své síly na juniorském maratonu! I když jsme nedosáhli na bednu, zvládli jsme trasu 42 km ve studentské skupině za 3:09 a učitelský tým se sice nezapojoval do soutěže, ale s časem 3:26 nás určitě nezahanbil!
JUNIORSKÝ MARATON
- 18
PYŽAMOVÝ DEN
Školní parlament pro vás připravuje další akci - Pyžamový den! Nezapomeňte se připojit a přijít 10.5. do školy v pyžamu.
ŠKOLENÍ PÁNSKÝCH A DÁMSKÝCH STŘIHŮ
- 6
Školení pánských a dámských střihů dne 11.4.2024 na provozovně OV předváděl kadeřník Dino Dolič - náš absolvent kadeřnického oboru. Ve své práci se zaměřil na módní trendy letošního roku. Kladl důraz na pečlivost, důslednou konzultaci s modelem , rozdělování vlasů s čistotou pěšinek do jednotlivých sekcí, kontrolu v zrcadle, pečlivost v udržení tvaru budoucího účesu. Předvedl konečné úpravy vlasů za použití vlasové kosmetiky a nových technik foukané ondulace. Modely měly různé délky vlasů a na každém předvedl jinou techniku.
Na závěr proběhla konzultace s žáky a odpovídání na dotazy.
VÝSTAVA BAROKO V BAVORSKU A V ČECHÁCH
Je krásné, když se stále člověk může spolehnout na kvalitu svého učitele. Mě jeden z těch mých
nezklamal nikdy. Když jsem se studenty 3.G uvažoval o návštěvě této impozantní výstavy (jelikož baroko
právě probíráme) mohl jsem tušit, že za tím bude stát on, Prof. PhDr. Vít Vlnas, PhD., muž s nímž jsem
spjat již od svého studia dějin na vysoké škole, a kterého považuji za našeho největšího odborníka na
baroko, a to jak po stránce historické, tak i kunsthistorické.
Tento slavný historik, učitel a kurátor mnoha výstav u nás i v zahraničí se opět vyznamenal, a vtáhl do
této epochy i některé studenty našeho gymnázia, od nichž bych to nečekal. Opravdu za mnou chodili již v
průběhu výstavy a s okouzlením mi sdělovali, jak to na ně působí, a chtěli si upřímně povídat o tom, co
vidí. Asi nečekali takovou impozantnost. Zpočátku jsem některé podezříval, že se mě jen snaží obměkčit,
aby mě vzápětí požádali o zkrácení čekání na „propouštěcí hodinu“ z muzea. Ale nebylo to tak.
Kolega Papoušek, který zde byl s námi též, dával případným zájemcům další výtvarné „rozhřešení“. Oba
jsme si jakožto zkušení oganizátoři výstav na naší škole pochvalně pomláskávali nad uměleckou čistotou
a lehkostí s jakou je výstava udělána. No paráda. Jednou vidět, je lepší než stokrát slyšet. Bonusem bylo,
že si mohli někteří zájemci z naší školy v rámci zlevněné vstupenky prohlédnout další expozice
Národního muzea, kterých je opravdu mnoho v obou budovách propojených podzemním tunelem.
Tunelem, který je magický sám o sobě obklopený špalírem odpočívajících sedících studentů, opírajících
se o obrovské projekce. A já jsem opět pocítil naději, že to na té cestě mladých lidí za poznáním nebude
tak zlé......PhDr. Jaroslav Palas
POLICEJNÍ MUZEUM
- 27
V pátek 12. dubna jsme navštívili velmi zajímavé, interaktivní a komplexní muzeum.
Ve velmi příjemné náladě a se sluncem v duši i na obloze jsme v sestavě Mgr. Čožíková, PhDr. Jaroslav Palas, studenti 1. G a studenti 4. G (a dokonce několik „dobrovolníků“ z 2. G) prožili krásné dopoledne v jednom z muzeí, které se stále mění, stále doplňuje a vyvíjí. Byl to opravdu zážitek.
Díky organizačním schopnostem Mgr. Čožíkové se nás v muzeu ujal muž, který je jinak vědeckým pracovníkem tohoto muzea, a tím se posunul náš „exkurzní“ prožitek ještě o několik levelů výše. Šlo o policistu, právníka, historika a spisovatele. Plk. JUDr. Michal Dlouhý, PhD. je mužem, který je spojen s policejní praxí, např. vedením pyrotechnické služby, historií četnictva ( např. autor námětu slavného seriálu Četnické humoresky. Po celou dobu nám přidával k jednotlivým exponátům a expozicím exkluzivní informace, které bychom jinak těžko vyčetli (z jinak velmi dobrých popisných textů, které zde byly prezentovány).
Prošli jsme si vývojem v oblastech policie, četnictva, armády,speciálních jednotek, tajných služeb, celní správy, vězeňské služby, a dalších organizací. Samostatná místnost byla věnována třeba i protidrogové činnosti, policii operující na vodních tocích. Na některé exponáty jsme si dokonce mohli sáhnout a vyzkoušet si je. Myslím, že některé fotografie dokládají, že to rozhodně nebyla nuda.
Některé momenty nás rozesmály, ale některé také rozesmutněly, zvláště když byla řeč o mnoha drsných kriminalistických případech, k nimž zde byly také různé děsivé artefakty, nebo když se hovořilo o množství příslušníků policie a četnictva, kteří za poslední století zemřeli ve službě. Návštěvu jsme zakončili na zahradě muzea, kde jsou vystavena např. prezidentská vozidla posledních třiceti let. Skupinová fotografie u pomníku věnovaného služebním psům, byla uctivou tečkou za naším poznáváním.
Na všech studentech bylo vidět, že neodchází unaveni, spíše naopak dobře namotivování k další návštěvě. V létě má být muzeum dokonce zadarmo, takže někteří ze studentů rovnou prohlašovali, že se sem brzy vrátí i s rodiči. Tak snad se dobrá věc podaří.
PhDr. Jaroslav Palas
PURO GELATO
- 12. dubna jsme se vydali do centra města a navštívili jsme Puro Gelato na ochutnávku zmrzliny.
ŠKOLNÍ FOTBALOVÝ TURNAJ
- 17
Školní turnaj fotbalu na Pražačce měl nejen štěstí na počasí, ale i na účastníky. Naše gymnázium se utkalo s gymnáziem Arcus a soutěžilo osm týmů. Naše škola se může pyšnit třemi týmy s vynikajícím umístěním. Největší radost nám udělal Lukáš Blanda, který získal cenu za nejlepšího brankáře.
DEN PRAKTICKÉ EKONOMIE
- 2
Den praktické ekonomie, aneb zažíváme učivo v praxi ! Tak jsme pojali pondělní den se studenty 2.rocniku SOU a navštívili živnostenský úřad Prahy 1🏢, notářskou kancelář pani notářky Tláškove⚖️ a prozkoumali dějiny peněz v rámci numismatickych sbírek Národního muzea🪙💸. Nezvyklým zážitkem se pak pro studenty stala projížďka pater nosterem🎡
DEN FILOZOFIE
V úterý 26. března 2024 při příležitosti blížícího se výročí narození našeho velikána Jan Ámose Komenského (28. 3. 1592), jsme se rozhodli uctít jeho památku nejen jakožto pedagoga, ale také jako filozofa evropského formátu.
Rozhodli jsme se tedy v osvědčeném tandemu (Palas – Čožíková) uspořádat Den filozofie, který by jednak ještě více zviditelnil tento obor na naší škole, ale rovněž přiblížil studentům určitý způsob přemýšlení a nahlížení na vše kolem nás i uvnitř nás.
Rozhodli jsme se pro tři renomované odborníky, kteří naštěstí všichni s potěšením přijali naší nabídku. Chtěli jsme zde mít zastoupeny alespoň dvě filozofické generace, což se podařilo, a také jsme chtěli, aby se přednášející dotkli základních gnoseologických a ontologických otázek, které jsou přeci jen pro mladého člověka, začínajícího s tímto oborem zásadní.
Prvním vystupujícím byla Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc., velmi známá fenomenoložka, a dle mého názoru naše momentálně největší žijící filozofka. Svým laskavým vystupováním dokázala studentům trochu pootevřít vrátka k otázkám, které si každodenně klademe a musíme si klást. Dokázala posluchačům sdělit i některé nepříjemné pravdy o dnešní době a generačních specificích lidí narozených již ve třetím tisíciletí. Paní profesorka reagovala na několik zajímavých otázek, které myslím dokázala zdolat, ke spokojenosti tázajících. Viděl jsem na tvářích některých účastníků úžas nad tím, co všechno lze vnímat a jak lze různé jevy interpretovat. V duchu jsem si zavzpomínal na přednášky a zkoušky, které jsem s paní profesorkou absolvoval kdysi v rámci mého vysokoškolského studia. Je to krásné, když se „kruh uzavírá“.
Druhým přednášejícím byl můj velmi dobrý známý a zástupce mé generace Mgr. David Bartoň, který se věnoval řekněme určitým paradigmatům, skrze které můžeme na informace okolo nás hledět. Přidal řadu etických příkladů, a naznačil, že dobře připravený vyzrálý a vyrovnaný člověk, který umí dobře číst svět kolem sebe, je potom odolnější vůči tlakům a mezním situacím, jimž nás život často bez varování vystaví. To aby člověk obstál, nezavdal si s něčím, co by posléze považoval za špatné, vyžaduje výcvik mysli, již od útlého mládí
Třetí hostem se stal Mgr. Immanuel Mariae. Muže, který má blízko k religionistice a theologii, jsem požádal, aby jeho blok byl věnován především křesťanské filozofii, resp., aby se pokusil nastolit jakési téma, co znamená víra pro dnešního člověka, a jak ho ukotvuje v současném světě. To se, myslím, podařilo beze zbytku.
Opět zde padlo několik otázek, a místy byla diskuse až bouřlivá. Argumenty, protiargumenty, teze a antiteze…….. nádhera. Tak jsem si to přesně přál.
Důkazem toho, že se 1. ročník Dne filozofie povedl budiž i to, že asi 15 studentů zůstalo zcela dobrovolně s posledním přednášejícím v učebně, a pokračovali v „disputaci“, již zcela dobrovolně :-)
Tak tedy doufejme, že příští rok se nám opět podaří uskutečnit tento svátek ducha ve stejné kvalitě.
PhDr. Jaroslav Palas
AKCE FOX GAMES
Dne 20. 3. 2024 jsme v naší škole uspořádali zajímavou akci spojenou s hrou Cesta životem od společnosti Fox Games. Studenti se rozdělili do dvou týmů a společně se ponořili do této dynamické hry, která následně vyústila v podnětnou reflexi. Tato aktivita přímo navázala na nedávný seminář s názvem "Můžeš podnikat", během kterého jsme měli tu čest poznat dobrovolníka Petra Lišku, autora ekonomických her.
ABSOLVENTSKÝ PLES
Dovolte nám Vás pozvat na poslední ples v tomto školním roce, a to na ples absolventský, který se koná 5. dubna 2024 od 18:00 v hotelu Belvedere na adrese Milady Horákové 19.
Cena vstupenky činí 450,- Kč a je k zakoupení v ekonomickém oddělení.
Přijďte se "rozloučit" s našimi absolventy ve velkém stylu a užít si náš poslední ples v tomto školním roce.
PŘEDNÁŠKA LINDT & SPRÜGLI S.R.O.
Dne 14. 3. 2024 proběhla v prvním ročníku nástavbového studia oboru Podnikání, přednáška do předmětu Písemná ústní a elektronická komunikace, s tématem výběrového řízení do firmy Lindt & Sprüngli (CEE) s.r.o. Přednášející pracuje ve firmě jako Sales Director pro Českou republiku. Žáci měli možnost nahlédnout do průběhu přijímacího řízení na jednotlivé pracovní pozice. Do svého budoucího profesního života dostali cenné rady, jak se vypořádat se stresem, co mohou očekávat, a jak takový pohovor může probíhat.