V úterý 26. března 2024 při příležitosti blížícího se výročí narození našeho velikána Jan Ámose Komenského (28. 3. 1592), jsme se rozhodli uctít jeho památku nejen jakožto pedagoga, ale také jako filozofa evropského formátu.
Rozhodli jsme se tedy v osvědčeném tandemu (Palas – Čožíková) uspořádat Den filozofie, který by jednak ještě více zviditelnil tento obor na naší škole, ale rovněž přiblížil studentům určitý způsob přemýšlení a nahlížení na vše kolem nás i uvnitř nás.
Rozhodli jsme se pro tři renomované odborníky, kteří naštěstí všichni s potěšením přijali naší nabídku. Chtěli jsme zde mít zastoupeny alespoň dvě filozofické generace, což se podařilo, a také jsme chtěli, aby se přednášející dotkli základních gnoseologických a ontologických otázek, které jsou přeci jen pro mladého člověka, začínajícího s tímto oborem zásadní.
Prvním vystupujícím byla Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc., velmi známá fenomenoložka, a dle mého názoru naše momentálně největší žijící filozofka. Svým laskavým vystupováním dokázala studentům trochu pootevřít vrátka k otázkám, které si každodenně klademe a musíme si klást. Dokázala posluchačům sdělit i některé nepříjemné pravdy o dnešní době a generačních specificích lidí narozených již ve třetím tisíciletí. Paní profesorka reagovala na několik zajímavých otázek, které myslím dokázala zdolat, ke spokojenosti tázajících. Viděl jsem na tvářích některých účastníků úžas nad tím, co všechno lze vnímat a jak lze různé jevy interpretovat. V duchu jsem si zavzpomínal na přednášky a zkoušky, které jsem s paní profesorkou absolvoval kdysi v rámci mého vysokoškolského studia. Je to krásné, když se „kruh uzavírá“.
Druhým přednášejícím byl můj velmi dobrý známý a zástupce mé generace Mgr. David Bartoň, který se věnoval řekněme určitým paradigmatům, skrze které můžeme na informace okolo nás hledět. Přidal řadu etických příkladů, a naznačil, že dobře připravený vyzrálý a vyrovnaný člověk, který umí dobře číst svět kolem sebe, je potom odolnější vůči tlakům a mezním situacím, jimž nás život často bez varování vystaví. To aby člověk obstál, nezavdal si s něčím, co by posléze považoval za špatné, vyžaduje výcvik mysli, již od útlého mládí
Třetí hostem se stal Mgr. Immanuel Mariae. Muže, který má blízko k religionistice a theologii, jsem požádal, aby jeho blok byl věnován především křesťanské filozofii, resp., aby se pokusil nastolit jakési téma, co znamená víra pro dnešního člověka, a jak ho ukotvuje v současném světě. To se, myslím, podařilo beze zbytku.
Opět zde padlo několik otázek, a místy byla diskuse až bouřlivá. Argumenty, protiargumenty, teze a antiteze…….. nádhera. Tak jsem si to přesně přál.
Důkazem toho, že se 1. ročník Dne filozofie povedl budiž i to, že asi 15 studentů zůstalo zcela dobrovolně s posledním přednášejícím v učebně, a pokračovali v „disputaci“, již zcela dobrovolně :-)
Tak tedy doufejme, že příští rok se nám opět podaří uskutečnit tento svátek ducha ve stejné kvalitě.
PhDr. Jaroslav Palas