Dne 11. 11. 1918 skončila 1. Světová válka. Později se tento den stal připomínkou této ničivé války. V dalších letech se začal tento den vnímat, jako jisté „memento mori“, jako moment, kdy snad již skončily všechny války světa. Nestalo se tak, a budoucnost ukázala, že člověk jse schopen ještě větších hrůz, než byla ona „Velká válka“.
Nakonec si v tento den připomínáme padlé ve válkách obecně, a veterány (přeživší bojovníky) jakýchkoliv válek. Symbol vlčího máku je, jak známo, spojen s básní vojenského lékaře, podplukovníka Johna Mc Crae, která kdysi v zákopech vyjadřovala žal nad těly, obklopenými vlčími máky, těmi krásnými „krvavými květy“.
A proto jsme se jako škola již poněkolikáté také rozhodli připojit, nejen k deklaraci tohoto dne, a připnout si onen „odznáček“ vlčího máku na svůj oděv, ale přímo se jako škola do této bohulibé charitativní akce zapojit. Naši studenti (žáci) maturitního ročníku gymnázia chodili po jednotlivých učebnách v naší škole a do přilehlého okolí, a celý den nabízeli možnost si zakoupit onen slavný „poppy flower“. Zapojili se samozřejmě i učitelé. A vždy, když dopadly ony mince do zapečetěných kasiček, tak jsem měl pocit, jakoby cinkla jedna nábojnice někde vysoko v nebi, jako poděkování. Poděkování za vzpomínku a úctu.
Krátce před 11 hodinou připomněl ve školním rozhlase PhDr. Jaroslav Palas význam tohoto dne, a studentkou 3. ročníku Marinou Laznik byla čtena báseň „Na polích Flanderských“, a všichni přítomní studenti a učitelé škola drželi na chodbě minutu ticha za oběti všech válek.
Myslím, že i v příštím roce se naše škola k tomuto projektu, který pořádá organizace Post Bellum, resp. Paměť národa, připojí.
Je smutné, jak nikdy nekončí aktuálnost této připomínky.
Čest a sláva veteránům minulým i současným
PhDr. Jaroslav Palas