Přijďte osvěžit svou mysl na Den filozofie, který se koná v naší škole. Těšíme se na Vás 26.března od 9:00 do 15:00 hodin. Moderovat budou naši skvělí pedagogové - PhDr. Jaroslav Palas a Mgr. Monika Čožíková
DEN FILOZOFIE
PŘEDNÁŠKA PREVENCE KRIMINALITY A TEORIE SEBEOBRANY
Tento týden se ve 2. ročníku SOU a 2. a 3. ročníku gymnázia uskutečnilo důležité setkání, které se zaměřilo na prevenci kriminality a teorii sebeobrany. Žáci měli možnost získat užitečné znalosti a dovednosti ohledně bezpečnosti ve veřejném prostoru, prevence proti různým formám násilí a také praktické dovednosti pro vlastní ochranu. Přednáška byla rozdělena do tří částí, které pokrývaly široké spektrum témat od teorie po praktickou aplikaci. Byla to skvělá příležitost pro studenty naučit se, jak rozpoznat potenciální nebezpečí a jak správně reagovat v různých situacích.
4
NÁVŠTĚVA DOMU SENIORŮ
Dne 8.3.2024 se naše studentky oboru kadeřník a vlásenkář – maskér účastnily akce ,, Den pro krásu“. Tuto akci pořádal Domov pro seniory Sulická k příležitosti Mezinárodního dne žen. Seniorky byly seznámeny s výrobou paruk a také proběhla názorná ukázka líčení ala Marylin Monroe, kterou vytvořila slečna Viktorie Fisherová, studentka třetího ročníku oboru vlásenkář- maskér. Postavu Marylin pak ztvárnila spolužačka Barbora Horníčková. K této příležitosti přispěly i naše kadeřnice - studentky druhého ročníku, které seniorkám prakticky ukázaly možnosti úpravy vlasů jako je žehlení, tvorba vln či tzv. obrácený cop. Dále pak poskytovaly úpravy vlasů obyvatelkám domova.
Prostředí domova bylo velmi milé a přístup seniorek k nových poznatků velmi pozitivní, což se odrazilo na náladě všem zúčastněným. Domov je ve krásně a moderně vybaven a sálá z něj pozitivní energie nejen pro obyvatele, ale i pro návštěvy. Naše škola se nebrání další spolupráci a možnostem.
NÁVŠTĚVA ARCHIVU BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK
V pátek 1. března 2024 jsme navštívili naši maturanti (studenti 4. G) spolu se svým učitelem dějepisu a moderních dějin PhDr. Jaroslavem Palasem budovu „Archivu bezpečnostních složek“ v Braníku, který je spojen jak s totalitou nacistickou, tak i komunistickou. Jedná se o tradiční exkurzi k moderním dějinám, kterou je možné uskutečnit především díky osobním kontaktům učitele Palase, který zde kdysi pracoval, jakožto historik na oddělení tzv. Třetího odboje, kde jsou zpracovávána stanoviska k uznání účastníků Třetího odboje.
Zde se nás tentokrát neujala jako vždy sympatická vedoucí pracovnice (bývalá spolužačka Dr. Palase z dob vysokoškolských studií), která je vedoucí celého oddělení místních fondů. Letos to byl mladý sympatický archivář, který zajistil, aby pro nás bylo opět připraveno mnoho zajímavého. Ve velké zasedací místnosti byli studenti seznámeni nejprve s prací a funkcí tohoto specifického archivu. Poté návštěvníci zhlédli velmi zajímavé originální materiály z provenience STB, a vyslechli řadu neuvěřitelných tragických i tragikomických příběhů, které provázely život v jinak politicky dosti smutném období našich dějin, v letech 1948 – 1989. Ti nejbystřejší studenti uměli zařadit informace i do širšího světového geopolitického kontextu Studené války, což jsem jakožto učitel kvitoval s povděkem. Populární činností byla možnost si na velkém plátně vyhledat konkrétní zájmovou osobu, která byla v hledáčku Státní bezpečnosti, z důvodu jisté společenské exponovanosti, což studenti využili, a vyhledali si některé celebrity 60. až 80. let, či své příbuzné a známé. Druhou novinkou byla potom produkce dokumentu, který připravila organizace Paměť národa, a který se zabývá jistou porevoluční reflexí několika důstojníků Stb, kteří byli ochotni vystoupit tzv. „na kameru“.
Součástí návštěvy byla i určitá beseda (diskuse) nad konkrétními texty, vypovídajícími o komunistické perzekuci. Dojemné příběhy a některé velmi působivé fotografie, týkající se některých osudů vyvolaly řadu emocí a dotazů. Studenti také pochopili, že interpretace pramenů je velmi zodpovědná věc, a že není možné v dnešním zrychleném světě například šmahem vyhodnotit nějakou informaci (např. někoho negativně hodnotit bez dostatečného ověření zdroje, apod.)
Naprostou novinkou i pro mě samotného byla možnost vyzkoušet si čtečku mikrofiší, což myslím dalo studentům na chvíli možnost se stylizovat do jakési agentské nálady v 70. letech. Čtečka těchto zmenšených záběrů se běžně nepoužívá. Bylo to nesmírně zajímavé a dobrodružné.
Archiv v první řadě pomáhá badatelům, studentům i laické veřejnosti při pátrání po osudech lidí z nedávné minulosti, spojené s komunistickým, ale i nacistickým režimem, což vede k zlepšování povědomí o těchto obdobích našich moderních dějin. Tato informace studenty velmi zaujala, neboť někteří nepředpokládali, že by i jim samotným bylo umožněno, samostatně bádat např. po svých předcích. Z dalších úkolů, které archiv vykonává, studenty asi nejvýrazněji zaujalo Oddělení třetího odboje, které svou činnosti přispívá k vypořádávání se společnosti se svou komunistickou minulostí (podíli se na vypracovávání stanovisek k jednotlivým žadatelům. Kteří usilují o uznání statutu Účastník třetího odboje.
Na závěr měli studenti možnost shlédnout restaurátorskou „laboratoř“, kde procházejí některé archiválie určitým odborným postupem rekonstrukce či oprav. Jednalo se, stejně jako v ostatních případech, o velmi působivé a trochu tajemné pracoviště.
Exkurze splnila svůj účel a myslím, že rozšířila studentům další obzory jejich poznání o světě historického bádání kolem nás.
PhDr. Jaroslav Palas
2
KLÁRA ANEB PŘÍLIŠ MNOHO HVĚZD
Začátkem nového roku se naše škola účastnila školní akce s názvem Klára aneb příliš mnoho hvězd. Této se akce se účastnil celý druhý ročník SOU.
Britská televizní stanice BBC mapovala před několika lety osudy osvětimských vězňů a narazila tehdy i na příběh Kláry Brodyové (1920 - 2007), ženy, která jako jediná ze své rodiny přežila věznění v jednom z nejhorších koncentračních táborů. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí. V roce 1985 sedla Klára k psacímu stroji a zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá. Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, mučení i pochod smrti, zaujal „DVD Litvínov“ natolik, že ho zpracoval jako dokumentární divadelní inscenaci
NÁVŠTĚVA Z TURECKA
- 1
V rámci evropského programu Erasmus+, který podporuje zahraniční mobilitu žáků a pedagogů, navštívila ve dnech 5. – 6. března 2024 naší školu skupina žáků a pedagogů z Turecka, města Kars, ze vzdělávací instituce Kars İl Milli EğitimMüdürlüğü. Návštěvu přivítala ředitelka školy, která je seznámila s historií školy, jejím chodem v běžném denním provozu,současným vzdělávacím programem a zodpověděla řadu konkrétních dotazů týkajících se školního vzdělávacího systému v ČR. Po úvodních prezentacích proběhla prohlídka školy. Programem dalšího dne bylo stínování výuky cizích jazyků – francouzského a anglického jazyka na gymnáziu.Vyučující anglického jazyka připravila zajímavý program, do kterého zapojila i turecké žáky. Žáci měli možnost seznámit se s výrazy v češtině a jim odpovídajícími ekvivalenty v turečtině, přičemž komunikačním článkem byla angličtina.
Návštěva umožnila porovnání úrovně komunikace v anglickém jazyce, ale zároveň přispěla k bližšímuvzájemnému seznámení s kulturou druhé země.
NÁVŠTĚVA DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ
26. 2. 2024 navštívili opět studenti prvního ročníku gymnázia divadelní představení „Soumrak bohů – Božská Komedie“, které brilantně zahráli herci divadelního spolku BERETA. Šlo o klasické večerní představení, takže studenti si mohli prohloubit zkušenost s chováním na společenských akcích. Divadlo Bez hranic, je známo svou komorní přátelskou rodinnou atmosférou, takže jsme se tam, myslím, všichni cítili stejně dobře, jako na naší přátelské škole rodinného typu.
V představení měli diváci možnost se vtipnou formou seznámit s profily jednotlivých hlavních olympských bohů ve Starověkém Řecku, a jelikož bylo načasování (ne náhodou) tohoto představení dáno do souvislostí s právě probíranou látkou, šlo zcela jistě o upevňování probírané látky méně formální metodou určité vizualizace a dramatizace. Studenti mohli vidět, že pověstné lidské chování různých antických bohů a hrdinů je opravdový fenomén. Je velkým štěstím, že se nám podařilo na toto představení dostat, a prožít si krásný čas nenáročného vzdělávání se svými spolužáky a učiteli.
Zpětnou vazbou mi byly pozitivní postřehy studentů i kolegyně Čožíkové, která s námi představení též navštívila. Informace nabyté tento večer bude možné v budoucnu využít nejen v předmětu dějepis, ale např. i v oblasti zeměpisu, politologie, religionistiky, filozofie, apod.
Myslím, že představení se líbilo letošním prvákům stejně jako těm loňským.
Po představení jsme dokonce měli příležitost hovořit s některými herci, např. představiteli hlavních rolí, Františkem Kobližkou (Oddysseus) či představitelem Achilla (Jan Duncan Hammer)
Divadlu zdar PhDr. Jaroslav Palas
DNY TECHNOLOGIÍ
- 2
Ve středu 13.3. naši žáci ze 3.G navštívili ČVUT v pražských Dejvicích a v rámci technologického dne z dílny Technologické gramotnosti a CIIRK Testbed ČVUT se mohli seznámit se současnými tématy, jakými jsou elektromobilita, průmysl 4.0, AI, 5G, IoT a mnoho dalšího. Celý program byl rozdělen do dvou bloků.
V prvním bloku měli možnost při přednášce zkušeného lektora klást otázky týkající se nejen technologií, ale z velké části i ekologie a současného problému s globálním oteplováním. Získali širší přehled o současném vývoji na poli mobility a využívání IoT a AI v běžném životě. Na konci přednášky mohli žáci pomocí kahoot kvízu soutěžit o drobné ceny.
Ve druhém bloku se žákům věnovalo několik lektorů, kteří si žáky rozdělili do menších skupinek a postupně představil modely robotů nebo výrobních linek. S jedním robotem si dokonce žáci mohli zahrát hru "Dáma", ale bohužel nikdo nebyl schopný počítač porazit (prý byl nastavený na nejtěžší úroveň...). Výrobní linky žáky zaujali spíše z pohledu sociologie a filozofie, kdy se rozvinula hlubší debata o tom, zda stroj a automatizované procesy dokáží v budoucnu nahradit lidskou práci jako takovou. Poslední část prohlídky byla čistě technická a nabídla pohled na výrobní procesy a zpracování různých výrobků. Zde kraloval 3D tisk a CNC stroje. Nakonec si mohli žáci vyzkoušet i ovládání 7-osé robotické paže.
Za pestrý program děkujeme projektu Technologická gramotnost.
WORLD BOOK DAY
Březen je měsícem knih a přesně 7.3.2024 jsme v naší škole slavili Světový den knih. Žáci měli možnost přinést své knihy a učebnice k výměně, a aby byl den ještě zábavnější, mohli se také převléknout za své oblíbené knižní postavy nebo spisovatele. Naši učitelé se této akce chopili s nadšením a jejich originální kostýmy dodaly celému dni ještě větší kouzlo.
PROJEKTOVÝ DEN
Konec týdne je potřeba pořádně rozhýbat, s žáky 3.G jsme si tedy tento den zvolili jako projektový den věnovaný antické filosofii. Lingvistické okénko starořečtiny jsme doplnili hranými scénkami s platónským námětem. Vrcholem naší dopolední tvorby pak byla čítanka antických klasiků, která studentům bude sloužit jako opora při maturitní četbě.
ŠTEFÁNIKOVA HVĚZDÁRNA
V úterý 5.března 2024 navštívila třída 4P nástavbového studia Štefánikovu hvězdárnu. Na Petřín jsme vyjeli lanovkou, na hvězdárně pro nás byl připravený program.Nejdříve jsme sledovali zajímavý film o vesmíru, planetách, galaxiích, hvězdách, souhvězdích a hvězdokupách. Mohli jsme vidět fascinující pohledy do vesmíru!Po skončení filmu jsme si povídali s odborným pracovníkem hvězdárny o různých tématech, souvisejících s vesmírem, např. o Mezinárodní vesmírné stanici, o meteorických rojích, o nebezpečí padajících meteoritů...Poté jsme ještě navštívili kupoli a hvězdářským dalekohledem, kde nám ukázali manipulaci s několikatunovým přístrojem, a zkusili jsme se podívat na oblohu, i když bylo zataženo. Na závěr jsme si prošli stálou výstavu na chodbách hvězdárny se spoustou informací o vesmíru.Exkurze se nám moc líbila a někteří z nás projevili zájem přijít ještě jednou na večerní pozorování oblohy v průběhu června. Tak uvidíme, jak se nám tento plán podaří realizovat. :-)
KNIŽNÍ PÓL
Březen je měsíc knih, a rádi bychom Vás srdečně pozvali k poslechu pořadu na Českém rozhlasu Vltava.
https://vltava.rozhlas.cz/program#/2024-03-09
V sobotu 9. března v 11:30 se v relaci "Knižní pól" setkáme s knihami napříč prostorem a časem, kdy nám ze své knihovny vybere spisovatel a náš skvělý učitel Mgr. Pavel Brycz.
Repríza pořadu bude vysílána 11. března ve 0:05 hodin, a také bude možné si ho poslechnout přes stream na webu Českého rozhlasu Vltava.
Přejeme Vám skvělý poslech!
WORLD BOOK DAY
EN:📖 INVITATION TO CELEBRATE WORLD BOOK DAY - 7 MARCH 2024 📖
Hi everyone,
I'm excited to inform you about an upcoming event we're organizing for World Book Day on March 7th!As you may know, World Book Day is celebrated on two different dates. The first Thursday of March is designated for countries like Britain, Scotland, Ireland, and many European nations. We chose this date to ensure that all of you, including those graduating this year, can participate without conflicting with other events.
On this special day, we invite you to dress up as your favorite book characters or authors. Additionally, you're welcome to bring in old books or textbooks that you'd like to swap with your peers or the younger students during breaks.
In addition to dressing up and swapping books, we encourage you to take this opportunity to appreciate your favorite books and literature with the teachers who will be participating. You can ask them if they're up for discussing writers or books that have influenced their subject areas.
I can't wait to see how creative you all get with your costumes and what interesting discussions we'll have in our lessons. Let's make March 7th a lovely day to remember!
✏️ Participation is of course completely voluntary, but I believe it is something that can enrich your lessons and make an average Thursday more enjoyable!
✏️ Thank you for considering this initiative and I look forward to celebrating World Book Day together in two weeks time.
T.
🔗👇
https://www.worldbookday.com/about-us/
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Book_Day🌍👇
World Book Day was created by UNESCO in 1995 as a worldwide celebration of books and reading. World Book Day is marked in over 100 countries around the globe. As World Book Day founder, Baroness Gail Rebuck, recalls “We wanted to do something to reposition reading and our message is the same today as it was then – that reading is fun, relevant, accessible, exciting, and has the power to transform lives.”...
CZ: 📖 POZVÁNKA K OSLAVĚ SVĚTOVÉHO DNE KNIHY - 7. 3. 2024 📖
Krásný večer všem,
s radostí vás informuji o nadcházející akci, kterou letos chystáme ke Světovému dni knihy, který se koná 7. března!Jak možná víte, Světový den knihy se slaví ve dvou různých termínech, přičemž jeden z nich připadá na první březnový čtvrtek pro země jako Velká Británie, Skotsko, Irsko a řadu evropských států. Druhým datem je 23. duben, který se shoduje s datem Shakespearových narozenin. Březnové datum jsme zvolili proto, abychom zajistili, že se všichni z vás, včetně těch, kteří letos maturují, budou moci zúčastnit, aniž by to kolidovalo s jinými akcemi.
V tento den vás vyzýváme, abyste se převlékli za své oblíbené knižní postavy nebo i autory. Kromě toho můžete přinést staré knihy nebo učebnice, které byste si chtěli o přestávkách vyměnit se svými vrstevníky nebo mladšími studenty.
Kromě převlékání a výměny knih vás vyzýváme, abyste využili této příležitosti a ocenili své oblíbené knihy a literaturu s učiteli, kteří se akce zúčastní. Můžete je oslovit, zda jsou ochotni diskutovat o spisovatelích nebo knihách, které ovlivnily jejich předměty.
Nemohu se dočkat, jak všichni kreativní budete se svými kostýmy a jaké zajímavé diskuze se povedou v našich hodinách. Udělejme si ze 7. března krásný den, na který budeme vzpomínat!
✏️ Zapojení je samozřejmě zcela dobrovolné, ale věřím, že je to něco, co může obohatit vaši výuku a zpříjemnit takový normální čtvrtek!
✏️ Děkuji vám za zvážení tohoto podnětu a těším se, že za dva týdny společně oslavíme Světový den knihy.
T.
🔗👇
https://www.worldbookday.com/about-us/ (Oficiální web akce)
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Book_Day (Wiki)🌍👇
Světový den knihy byl založen organizací UNESCO v roce 1995 jako celosvětová oslava knih a čtení a nyní se pořádá ve více než 100 zemích světa. Jak uvádí zakladatelka Světového dne knihy baronka Gail Rebuck: "Chtěli jsme udělat něco, co by změnilo pozici čtení, a naše poselství je dnes stejné jako tehdy - čtení je zábavné, důležité, dostupné, vzrušující a má moc změnit životy."
SANIGELATO, s.r.o.
Dne 28. 2. 2024 jsme navštívili kavárnu a zmrzlinárnu SANIGELATO, s.r.o.
Zástupce provozovny nás nejprve uvedli do salonku, kde nás seznámili se vznikem a chodem této provozovny. Informovali nás o průběhu naší exkurze.Kavárna působí v OC Arkády Pankrác více než 12 let a je stále oblíbeným místem milovníků pravé italské zmrzliny a dezertů.
Žáci měli možnost vidět výrobu pravé italské zmrzliny připravované studenou formou. Měli jsme možnost zmrzlinu také ochutnat.
Také bylo velmi přínosné vidět v chodu strojní vybavení, ve kterém se zmrzlina vyrábí. Šokerové zařízení pro jeho prudké zmrazení a v neposlední řadě i mrazící zařízení, pro jeho uskladnění.
Pracovní proces byl rozdělen dílčími úkony, které na sebe perfektně navazovaly. Na závěr výroby proběhlo balení za dodržení přísných hygienických podmínek a uskladnění zmrzliny v mrazicím boxu.
Skupina žáků byla ukázněná, všímavá. Byli schopni vyvíjet dialog s pověřeným pracovníkem, který nás provázel, měli tendenci se ptát na perspektivu budoucího zaměstnání.
Exkurze byla přínosem pro rozšíření vědomostí a získání větších dovedností v oboru cukrář/ka.
2
MATURITNÍ ROČNÍKY
Maturitní ročníky 2023/2024
4.G - třídní učitelka Mgr. Silvana Gregor Savicevic
5.P - třídní učitelka Karolína Kubešová
25
MATEMATIKA V UMĚNÍ (PROJEKT MUM)
Druhá etapa projektu MUM na Gymnáziu Bratří Čapků přinesla zajímavé výsledky pro třídy 2.G a 4.G.
Zaznamenali jsme zlepšení průměrných známek ve srovnání s předchozím obdobím, což naznačuje, že studenti zapojení do projektu dosahují lepších výsledků.
Výsledky druhé etapy projektu MUM:
- Studenti se intenzivněji zabývali tématy nad rámec běžné výuky.
- Významné bylo také zlepšení přednesu a prezentace, což mělo pozitivní dopad na rozvoj komunikačních dovedností.
- Vyučující zaznamenali lepší pochopení ze strany studentů.
- Projekt se těšil z velkého zájmu studentů, což přispělo k jeho úspěchu.
Tyto výsledky ukazují, že zapojení studentů do projektu MUM může pozitivně ovlivnit jejich výsledky a rozvoj mimořádných dovedností.
7
FLORBAL CUP 2024
Zajímavou akcí uskutečněnou po jarních prázdninách byl turnaj ve florbalu, kterého se kromě pořadatelské školy Gymnázia a Střední školy Arcus, zúčastnili i žáci naší školy. Z naší školy byly delegovány 3 týmy chlapců a 1 tým dívek, který však přes avizované dopravní komplikace spojené se stávkou zemědělců, nakonec nedorazil. V tělocvičně pořadatelské školy se 19. 2. 2024 utkalo celkem 9 soutěžních týmů, aby změřily své sportovní dovednosti. Nejúspěšněji reprezentovali naši školu hráči týmu B, z nichž velkou pochvalu si zaslouží žák Martin Dynybil, který získal cenu nejproduktivnější hráče turnaje. Poděkování patří vyučující tělesné výchovy Janě Shtefura, která akci pro žáky zorganizovala.
Vzhledem k tomu, že o sportovní aktivity je mezi žáky zájem, plánujeme v dohledné době jejich účast v Juniorském maratonu a organizaci turnaje v kopané.
MATURITNÍ PLES
Vážení žáci, rodiče a kolegové,
rádi bychom Vás touto cestou pozvali na maturitní ples Gymnázia bratří Čapků a Prvního českého soukromého středního odborného učiliště s.r.o., který se koná 23.2.2024 v hotelu Olšanka (Táboritská 23, Praha 3, https://www.hotelolsanka.cz/) od 18:00. Během večera se rozloučíme se třídou 4.G a 5.P.
After-párty po maturitním plese se koná v Theatro Music Clubu a lístky jsou k zakoupení u žáků 4.G.
SEMINÁŘ "MŮŽEŠ PODNIKAT"
Dne 31. 1. 2024, 14:00 - 15:30 hodin jsme se žáky 5.P absolvovali seminář ,,Můžeš podnikat”.
V budově školy jsme přivítali dva hosty, Štěpánku Duffkovou - Business koučku a Petra Lišku – majitele společnosti Fox games, která do škol zavádí hry s tematikou finanční gramotnosti.
V rámci projetku ,,Můžeš podnikat” mohou školy přivítat ve svých prostorách podnikatele, kteří se rozhodli, že budou žákům zprostředkovávat svým pohledem svět podnikání.
Štěpánka Duffková: “Nikdy jsem nevěděla, jak těžké je podnikat a chtěla bych, aby mladí lidé si podnikatelů vážili a měli to jako alternativu ve svém životě. A taky to možná jednou budou legislativci, chtěla bych, aby podnikatelé v budoucnu měli lepší podmínky k podnikání.”
Petr Liška “Nikdy se nevzdávám. Každá krize je zároveň příležitostí...
- Všechno, co chceš po svých lidech, musíš nejprve dělat ty sám.
- Tvrdý k systému, měkký k člověku.
- Deleguj vše, co jde a věř lidem, které sis do týmu vybral.”
Připravili jsme si se žáky řadu otázek. Jednalo se například o tyto: jaké byly začátky podnikání, jak přišli hosté na to, co budou dělat, jestli podnikání bylo jejich snem, proč zrovna ten obor, co je motivuje, co doporučují dnešním mladým lidem, zda je to, co dělají, baví…
V hodnocení semináře žáci uváděli, že je zaujaly osobní příběhy hostů, celkový výstup a zcela zásadní “, že nevadí nevědět, že nevím, co chci dělat”.
Lucie Kramperová
BENÁTKY
Se skupinou našich budoucích vlásenkářek-maskérek jsme se vydaly na dobrodružnou cestu do Benátek a shlédly jsme na vlastní oči světově proslulý Karneval v Benátkách. Prožily jsme dny plných úžasných zážitků, procházejíce se mezi historickými stavbami a užívajíc si jedinečnou atmosféru karnevalu.
Výlet byl fyzicky náročný, protože jsme se po Benátkách přemísťovaly pěšky a často malými krůčky v davech turistů. Domů jsme se vrátily naprosto spokojené i když vyčerpané, plné krásných vzpomínek a zážitků
9