• SBÍRKA KE DNI VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ
     • SBÍRKA KE DNI VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

     • V listopadové sbírce ke Dni válečných veteránů se za naše školy - gymnázium a učiliště, vybrala částka 3.710,- Kč. Celkové sbírka vynesla 3.034.938,- Kč, což překonalo loňský ročník. Část prostřeků letos poputuje na aktivity Centra pomoci Paměti národa, dokumentování a uchování příběhů válečných veteránů a dalších bojovníků za svobodu a po celé republice se plánuje vybudování sítě poradensko-kontaktních center.  

    • VLASOVÁ KLINIKA - INOVACE PRO RŮST VLASŮ
     • VLASOVÁ KLINIKA - INOVACE PRO RŮST VLASŮ

     • Žáci nástavbového oboru Vlasová kosmetika navštívili nově otevřenou pobočku Vlasové kliniky na Praze 10. Klinika se specializuje na řešení problémů s vypadáváním vlasů a obnovením jejich růstu. Pomocí inovativní technologie společnosti Biotec Italia, odborně proškolený personál této kliniky aplikuje klientům přímo do vlasové pokožky produkt NEOHAIR, který má složení bohaté na aktivní principy, jako jsou vitamíny, aminokyseliny a rostlinné výtažky, určené pro léčbu oslabených kapilár a stimulaci růstu vlasů. Žákům byl předveden detox - čištění pokožky ultrazvukovou špachtlí, přímo na jejich spolužákovi. Ultrazvukem se pokožka očistí, prokrví a připraví pro aplikaci Neohairu. Žáci měli možnost seznámit se také s metodou mikrojehličkování. Jde o nový způsob revitalizace vlasů, který napomáhá vstřebání aktivních látek a ozdravuje vlasovou pokožku, obnovuje vlasové folikuly, a tím napomáhá opětovnému růstu vlasů.
      Návštěva kliniky byla pro žáky velmi inspirativní. Rozšířila  nejen jejich  znalostí o vlasové pokožce, ale možná přispěla i k nasměrování jejich budoucí profesní dráhy.

    • PŘEDNÁŠKA O KLIMATICKÝCH ZMĚNÁCH
     • PŘEDNÁŠKA O KLIMATICKÝCH ZMĚNÁCH

     • Na naší škole proběhla  přednáška Jakuba Zamouřila, pravidelného přispěvatele na web fakta o klimatu a autora petice pro klima. Akce zabrala dvě vyučovací hodiny a všichni napjatě poslouchali výklad, který se týkal především základních faktů o klimatu a vysvětlení principu, kterým se planeta otepluje, tedy skleníkového efektu. Během přednášky zaznívaly pojmy jako například již zmiňovaný skleníkový efekt, spravedlivá transformace, potenciál OZE a tyto pojmy byly uvedeny do kontextu.

      V druhé části programu, každý z žáku měl vymyslet nějaký skutek nebo činnost, který může učinit každý z nás a pomůže v boji s klimatickou krizí. Častokrát zaznívaly příspěvky, o alternativnějším stravování, třídění, které stále v naší společnosti není normou a udržitelnějším způsobu života. Na chvíli se dokonce rozproudila diskuze o systémových změnách. Doufáme, že si zúčastněná třída program užila a třeba se dočkají i jiné ročníky.

       

      3.G Lukáš Niedermayer

    • STUDENTSKÉ VOLBY - 2. KOLO
     • STUDENTSKÉ VOLBY - 2. KOLO

     • Dne 18. a 19.1.2023 probíhalo v naší škole druhé kolo celorepublikové akce studentských prezidentských voleb pod záštitou organizace Jeden svět na školách. Do hlasování "nanečisto" se zapojili naši studenti z gymnázia i učiliště a dle výsledků největší podporu získal Petr Pavel. 

    • KRÁSA ZAPLETENÝCH VLASŮ
     • KRÁSA ZAPLETENÝCH VLASŮ

     • Soutěž prvních ročníků - krása zapletených vlasů, proběhla ve čtvrtek 12.1.2023 v naší provozovně v Horních Měcholupech.

      Děkujeme našim studentům za účast a blahopřejeme vítězkám:

      1.místo Dominika Zlatníková

      2.místo Nikola Šindelářová

      3.místo Denisa Matysová

    • OBJEKTIV 2022
     • OBJEKTIV 2022

     • Naše studentka gymnázia - Barbora Vajsová se svou fotografií získala 3.místo v kategorii pro SŠ v celostátním kole soutěže technických dovedností s názvem Objektiv 2022 v Ostravě.

      Letošní téma 5. ročníku soutěže - "příroda kolem nás" bylo souhrnným zadáním pro soutěžní kategorie v oblasti krátkého filmu, fotografie, prostorové tvorby a řemeslné tvorby.

      Báro srdečně gratulujeme!

    • 14. ČAPKOVSKÉ ČTENÍ 2022
     • 14. ČAPKOVSKÉ ČTENÍ 2022

     •  

      Dne 21. 12. 2022 proběhl na naší škole další ročník „ČAPKOVSKÉHO ČTENÍ“, tohoto slavného literárního, hudebního a vůbec uměleckého počinu, kterým naše škola vzdává úctu nejen bratřím Čapkům, ale i obecné intelektuální snaze lidí (a mladých zejména), pozvednout nesmrtelného ducha tvorby zase o něco výš.

       

      Letos jsme se již nebáli Covidu, ale „jen“ chřipkové epidemie, která sice trošku omezila počet diváků, ale přesto lze říci, že divácká kulisa byla dostatečná a příjemná. Nicméně přes jakoukoliv nejistotu musel jako vždy organizátor, moderátor a účinkující v jedné osobě (PhDr. Jaroslav Palas) doufat a veškeré obsahové a časové parametry držet tak, aby se případně mohlo něco drobně posunout či pozměnit. Naštěstí to nakonec nebylo příliš třeba, a vše proběhlo skvěle a jak se říká v televizní „hantýrce“ nebyli jsme ani moc „dlouhý ani krátký“, nemuseli jsme na účinkující gestikulovat, ať něco zkrátí či naopak posílat klauny do uprázdněných časových mezer.    

       

      Po úvodním slově a organizačních připomínkách pana učitele Palase, bylo také připomenuto 120 let od narození životní partnerky Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové.  Krátce jsme připomněli její divadelní, filmovou i televizní tvorbu a některé zajímavosti ze života tohoto slavného páru.  Bylo také zmíněno nové zpracování Hordubala v Národním divadle, a další střípky, zkrátka jako každý rok. 

       

      Program jsme zahájili opět čtením z díla Karla Čapka a připomněli si skrze jeho dílo různé stránky osobnosti tohoto velikého vypravěče. Letos se díky různým zájmům čtenářů vytvořila krásná mozaika poezie, povídek, cestopisů, ukázka jednoho obrazu z divadelní hry, apod. U našeho „čtenářského křesla“ se vystřídala řada žáků z různých tříd a nakonec i jeden učitel PhDr. Jaroslav Palas. Všichni čtenáři byli také zachyceni fotograficky, viz příslušné fotografie.   

       

      Dalším zajímavým bodem onoho dopoledne byla také návštěva paní Vladimíry Odrobiňákové, vedoucí kulturní pracovnice muzea Bratří Čapků v Malých Svatoňovicích. Ta nám představila jednak činnost této instituce, sdělila nám řadu velmi zajímavých informací o Karlovi, Josefovi i Heleně. Pro mnohé z nás šlo o zcela nové informace, a to přesto, že se o tuto rodinu dlouhodobě zajímáme. Paní Odrobiňáková nám také přinesla na ukázku řadu konkrétních artefaktů, a ve své prezentaci nám ukázala, některé originální exponáty, které nelze spatřit jinde, než právě v jejich muzeu. Byli jsme také všichni srdečně pozváni k návštěvě muzea v Malých Svatoňovicích. Doufám, že spolupráce mezi naší školou a touto bohulibou institucí tímto nekončí, ale začíná.

       

      Novinkou bylo také letos hostující divadlo. Přijeli k nám herci, ještě malí vzrůstem a věkem, ale velcí, co se týče jejich výkonu. Jednalo se o žáky šestých a sedmých tříd ZŠ Štěrboholy, naší partnerské školy, se kterou spolupracujeme i na jiné bázi. Dramatizace asi pěti obrazů, např. Jak Pejsek s kočičkou vařili dort, či Poštovské pohádky, nás všechny potěšila a pobavila. Doufám, že nám tito umělci přijedou zahrát i příští rok. Myslím, že bouřlivý potlesk byl jasnou odpovědí, na otázku, jak to děti zvládli. Mistrovsky !

       

      Následovala hudební fáze, kdy se předvedli především Isabella Bajo z 1. G na klavír a kapela „Weezer Geezer the People Pleaser“ ve složení Vojtěch Šedivý - absolvent,  Vojtěch Cink - 4. G, Šimon Krištůfek 4. G a Marek Šplíchal  4. G). Tato kapela to se svými elektrickými kytarami, basskytarou a bicími rozjela rovnou cestou do síně rocknrollové slávy.

       

      Po obědové pauze jsme se pustili do prezentace vlastní tvorby, která měla podobu básní, úvah a dokonce i ukázek z knih. Letošní maturantka Lucie Klinderová opět rozesmála publikum, odvážný Matyáš Richter se svou poezií také posunul hranice kvality. velmi osobní Anežka Havránková, sympatický Kryštof Rajdl, a další. A vystoupil i pan učitel Palas, který nechtěl zůstat pozadu, a asi mnohé překvapil svou velmi lidskou povídkou, podle skutečné události. Nemohu jmenovat všechny vystupující, ale všem patří dík. Za tuto fázi našeho „kulturního dne“ jsem vždy asi nejraději. Myslím totiž, že vystupovat v tomto věku s vlastní tvorbou („jít s kůží na trh“) a to ještě před svými spolužáky a učiteli, vyžaduje nesmírnou odvahu. Šlo o celé spektrum typů žánrů, stylů, přednesu i komunikace s publikem. Někdo spíše „zahříval a uklidňoval, někdo zneklidňoval a provokoval“, ale co se týče kvality, mně osobně přišla tvorba našich žáků jako „zjevení“ a stejně jako v předchozích letech jsem se neubránil silnému pohnutí a úžasu, nad tím, jak tato (mnohokrát zatracovaná) generace píše. V duchu jsem si připomněl svou vlastní tvorbu z období středoškolských let a uvědomil jsem si, jak velmi podobná témata mladý člověk stále řeší.

                          

      Posledním, a snad i celou dobu velmi očekávaným bodem programu, bylo vystoupení naší učitelské kapely „Dr. Galén Kvartet“, která by se letos skládala ze třech členů, a to:

       

       PhDr. Jaroslav Palas, Mgr. Filip Papoušek a Mgr. Pavla Kárníková. Tato trojice zahrála  několik známých folkových či popových písní. Myslím, že studenti byli příjemně překvapeni uměním nové členky souboru. Její pěvecký rozsah a přirozený talent pro rytmus, byl novým impulsem, který naše kapela potřebovala. Možnost si „zamuzicírovat“ byla poté ještě spontánně prodloužena, a pro nás bylo příjemné sledovat, jak publikum, které jinak ze třídy většinou prchá, náhle ani po skončení koncertu nikam neodchází, a opravdu si chce jen tak se svými učiteli zazpívat a zahrát na kytaru. Snad upřímný potlesk publika, byl krásnou tečkou za letošním ročníkem.

                    

                                      VŠEM VYSTUPUJÍCÍM VELMI DĚKUJEME

                                                         Těšíme se na příští 15. ročník!

       

      PhDr. Jaroslav Palas

                                                                                                          

    • NÁVŠTĚVA EVROPSKÉHO PARLAMENTU
     • NÁVŠTĚVA EVROPSKÉHO PARLAMENTU

     • Na pozvání našeho europoslance pana Niedermayera, jsme v předvánočním čase,  spolu s dalšími 50 studenty z České republiky, odjeli do Štrasburku na návštěvu Evropského parlamentu. První den pobytu jsme zahájili prohlídkou města, navštívili Katedrálu Panny Marie, Muzeum moderního a současného umění a na závěr dne jsme se všichni sešli na společné večeři. Druhý den ráno byla na programu návštěva Parlamentu, která byla zahájena besedou s RNDr. Luďkem Niedermayerem, který nás informoval o své práci v Evropském parlamentu, kde vede českou národní delegaci v klubu Evropské lidové strany a o své činnosti v Hospodářském a měnovém výboru. Po prohlídce budovy Parlamentu jsme měli možnost na krátkou chvíli také být přítomni jednání europoslanců. Návštěvu jsme zakončili společným fotografováním u evropských vlajek. Následující den nás čekala cesta do Norimberku, kde jsme navštívili hrad, nakoupili dárky na vyhlášených vánočních trzích a vyzkoušeli si tak konverzaci ve francouzském jazyce.  Poté následovala cesta domů.

      Návštěva Evropského parlamentu byla pro žáky jedinečnou příležitostí prohlédnout si jeho sídlo, dozvědět se, jak funguje a jakým způsobem jsou přijímána rozhodnutí, která se dotýkají i jejich každodenního života.

       

       

      QUELQUES IMPRESSIONS DE STRASBOURG

       

      Nous étions en voyage à Strasbourg. Nous sommes allés du 13 décembre à minuit au jeudi 15 décembre. Mardi, nous avons passé toute la journée en ville dans les marchés et les cafés. Mercredi, nous avons visité le Parlement européen. Jeudi, en route pour Prague, nous nous sommes arrêtés dans la ville allemande de Nuremberg. Il a neigé à Strasbourg presque tout le temps où nous y étions. L'hôtel était dans la ville allemande voisine d'Offenburg. Nous avons goûté beaucoup de nourriture.

      Klára Maternová

       

      En décembre, nous avons visité Strasbourg avec notre classe. Strasburg est une ville en France. Nous sommes partis jeudi à une heure du matin. Le premier jour, le guide nous a fait une promenade dans la ville. Par exemple, nous avons vu la cathédrale, les marchés, les maisons de Strasbourg et dégusté du café français. Le deuxième jour, nous sommes allés au Parlement européen à l'invitation du député européen Luďek Niedermayer. Malheureusement, nous n'avons pas vu la remise du prix Sakharov, parce que nous avons dû partir. Le dernier jour, nous avons fait un petit arrêt à Nuremberg en Allemagne, où nous avons vu les marchés de Noël.

      Michaela Radikovská

       

      J’ai visité le Museé d’Art Moderne et Contemporain de Strasbourg avec Kryštof. Nous nous sommes promenés dans le centre de Strasbourg. Nous avons vu la cathédrale Notre Dame. Nous avons visité la cathédrale Notre Dame. J´ai mangé dans un restaurant Five Guys. J’ai acheté des cadeaux pour mes parents. J’ai mangé des macarons! Je suis arrivé à l’hôtel le soir.

      Sára Havlíčková

       

      J’ai quitté l’hôtel le matin. Je me suis promené dans le centre de Strasbourg. J’ai regardé les magasins. J’ai visité le Museé d’Art Moderne et Contemporain de Starbourg. J’ai vu kes tableaux de Kandinsky, Kupka, Toyen, Picasso et Štýrský. Je suis allé au café avec mes amis. J’ai vu beaucoup des chiens. Je suis allé à FNAC!

      Kryštof Rajdl

       

       

       

    • ČÍNA - ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ
     • ČÍNA - ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ

     • V posledních letech je prý čím dál tím víc populární trávit Vánoce netradičně na exotické dovolené. Naši žáci 2. a 3. ročníku gymnázia si takový výlet v adventním čase (20.12.2022) dopřáli alespoň prostřednictvím filmového plátna, když se díky dalšímu dílu projektu Svět kolem nás nazvaného Čína - říše za Velkou zdí vydali do rozlehlé, přírodně rozmanité, historicky významné a mystické Číny. Podívali se na majestátní Velkou čínskou zeď, pokochali se pohledem na úžasnou krajinu jak z filmu Avatar, pozorovali pandy velké i pandy červené, seznámili se s chloubou čajových plantáží – odrůdou Pu Erh, s krajinou plnou terasovitých rýžových polí i nehostinných pouští či s podhůřím fascinující Himálaje, kde na Tibetské náhorní plošině místní nomádi pasou svá stáda jaků. Mnohým se tajil dech při prastarém rituálu nebeského pohřbu nebo u přehlídky bojového umění kung-fu. Během pořadu si zopakovali hlavní body čínské historie a nevýznamnější čínské vynálezy jako střelný prach, kompas, papír či hedvábí. Nahlédli do života různých etnik žijících na odlehlém venkově i do života největších velkoměst jako Peking, Šanghaj a Hongkong.

      Pořad byl zakončen diskuzí se samotnými cestovateli a vědomostní soutěží o Číně, ve které jednu z cen získal také jeden z našich žáků.

       

       

    • SCHOLA PRAGENSIS
     • SCHOLA PRAGENSIS

     • Po dvouleté covidové pauze se naše škola již tradičně účastnila školského veletrhu Schola Pragensis. Naši žáci z řad učiliště prezentovali své výrobky, truhláři dřevařskou práci, cukráři napekli vánoční cukroví, kadeřníci stříhali a vytvářeli moderní vlasové účesy a naše maskérky líčily zájemce o studium. Naši gymnazisté prezentovali jejich humanitně zaměřený obor, konverzovali i v cizích jazycích vyučovaných na naší škole a to v anglickém i francouzském jazyce. Po celé tři dny konání veletrhu (24.-26.11.) v našem stánku vládla příjemná atmosféra. Naše škola vždy spojovala žáky učiliště a gymnázia a rodinný charakter školy byl opět vidět i na veletrhu v Kongresovém paláci. Naši žákům, kteří jsou hlavní tváří naší školy, moc děkujeme za pomoc a realizaci našeho propagačního stánku. Bez vás by to nešlo.

    • ČAPKOVSKÉ ČTENÍ
     • ČAPKOVSKÉ ČTENÍ

     • Blíží se konec kalendářního roku a my opět pořádáme již 14. ročník tradičního Čapkovského čtení. Tentokráte se můžeme těšit na hosty - paní Vladimíru Odrobiňákovou z Muzea bratří Čapků z Malých Svatoňovic, studenty ze ZŠ Štěrboholy a v neposlední řadě na učitelskou kapelu "Dr. Galén Kvartet" a tvorbu našich studentů.

      Těšíme se 21. prosince 2022!

    • STUDENTSKÉ VOLBY
     • STUDENTSKÉ VOLBY

     • Naše škola se zapojila do celorepublikové  akce STUDENTSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY, které proběhly pod záštitou organizace Jeden svět na školách  12. - 13. prosince 2022. Studenti měli možnost si „nanečisto“ odvolit prezidenta a porovnat svou volbu s ostatními studenty v celé republice. Z výsledků voleb na škole vyplynulo,  že v I. kole získala největší podporu Danuše Nerudová, druhé místo obsadil Petr Pavel a jako třetí se umístil Andrej Babiš. Další kolo studentských voleb se uskuteční 18.. – 19.1. 2023.   

    • SAMETOVÝ FESTIVAL
     • SAMETOVÝ FESTIVAL

     • Den boje za svobodu a demokracii ve škole

      K oslavám Dne boje za svobodu a demokracii se škola zapojila organizací Sametového festivalu.  Školní parlament na tento den připravil zajímavý program, který se skládal z přednášek, workshopů a besed, na které pozval zajímavé osobnosti našeho kulturního života. Žáci si mohli vybrat témata, která je zajímají a o kterých chtějí diskutovat. Festival se setkal s velkým zájmem a i v budoucnu budeme ve škole podobné akce pořádat.   

    • EKONOMICKÁ OLYMPIÁDA - ŠKOLNÍ KOLO
     • EKONOMICKÁ OLYMPIÁDA - ŠKOLNÍ KOLO

     • V posledním listopadovém týdnu se naši maturanti a studenti předposledního ročníku oboru Podnikání zúčastnili VII. ročníku Ekonomické olympiády pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).

      Do soutěže se zapojilo celkem 41 studentů, testování probíhalo 40 minut a studenti měli za úkol zodpovědět 25 otázek z oblasti ekonomie a financí. Nejlepšího výsledku dosáhla studentka Sára Kučerová, která bude školu reprezentovat v krajském kole Ekonomické olympiády na přelomu ledna a února 2023.

      Gratulujeme a přejeme hodně štěstí.

      Ekonomická olympiáda je největší ekonomická soutěž pro žáky středních a nyní už i základních škol v České republice. Jejím cílem je rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti žáků formou pestré soutěže sestávající ze školního, krajského a finálního kola. Všichni zapojení žáci mají možnost otestovat své znalosti, získat motivaci k dalšímu studium ekonomie, potkat se s žáky s podobnými zájmy a načerpat užitečné informace.

      Mgr. Monika Čožíková a Ing. Lucie Kramperová

    • DEN LATINY
     • DEN LATINY

     • Ve čtvrtek 1.12. se žáci 1.G a 2.G zúčastnili Dne latiny na FF UK, jehož ústředním tématem byla postava římského konzula, řečníka a významného spisovatele M. T. Cicerona. Celý den jsme navštěvovali přednášky a semináře na témata příbuzná latině. Namátkou vybírám: "Lidé na okraji římské společnosti (herci, prostitutky, čarodějnice)"; "Maloasijská katastrofa: zkáza nebo příležitost k modernizaci Řecka?" a "Od chatrče k paláci: Příbytky římských vládců", což byla žáky asi nejoceňovanější přednáška. Žáci tak měli možnost si rozšířit povědomí o tématech, kterým nemáme příležitost se podrobně věnovat při běžné výuce a vyslechnout kvalitní přednášky od vědeckých kapacit z univerzit napříč Českou republikou.       

       BC. Markéta Stehlíková

    • VÁNOČNÍ SOUTĚŽ
     • VÁNOČNÍ SOUTĚŽ

     • Školní parlament společně s vedením školy si připravili pro naše studenty Vánoční soutěž.

      Celé 2 týdny mají naše ročníky na to, aby si vyzdobili co nejlépe svoji třídu. Ti co to zvládnou nejlépe získají tajnou cenu. 

      Přejeme plno zábavy a těšíme se na Vaše výtvory

       

    • MIKULÁŠSKÝ CHARITATIVNÍ BAZAR A MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA
     • MIKULÁŠSKÝ CHARITATIVNÍ BAZAR A MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

     • Vážení žáci, rodiče, kolegové, přátelé školy, již v minulých letech jsme se rozhodli podpořit dobrou věc a ani letos nechceme zůstat pozadu. 

      Udělejte radost sobě, svým blízkým a především dvěma krásným dětem a jejich mamince samoživitelce a zapojte se do našeho Mikulášského charitativního bazaru, který se koná 5.12.2022 v prostorách naší školy. 

       

      V pondělí zároveň myslete i na své spolužáky. Začátkem vyučování můžete donést do sborovny pro ně dárky, které v průběhu dne doručí náš školní Mikuláš s andělem a čertem.

    • STUDENTSKÉ ZAVOLÍME
     • STUDENTSKÉ ZAVOLÍME

     • Sledujte předvolební prezidentskou debatu Zavolíme!

       

      1. prosince od 9:00 budou moci středoškoláci a vysokoškoláci sledovat, jak prezidentští kandidáti uvažují nad tématy mladých. Vysílat se bude nejen do škol po celé republice.

      Připojí se i naše škola!

       

      Do debaty byli pozváni kandidáti, kteří mají nejvyšší volební preference. Studenti budou debatu sledovat na školách 1. 12. 2022 od 9:00 do 12:00 prostřednictvím živého vysílání na webových stránkách www.zavolime.cz.

       

      Hlas lidu

       

      Projekt vzniká díky spolupráci Studentského parlamentu Plzeňského kraje mimo jiné s dalšími krajskými studentskými parlamenty z celé republiky. Témata, kterým se debata bude věnovat, budou vycházet přímo od cílové skupiny díky průzkumu ve spolupráci s iniciativou Politika (nejen) pro mladé.

       

      Od studentů pro studenty

       

      Organizace stojí na principu studenti studentům, celá realizace tedy závisí právě na nich, a to od rešerší a předvolebních průzkumů přes technické zajištění až po propagaci, grafiku, hudební doprovod, maskérny a catering ve studiu. Vysílat se bude z prostor Next Zone v areálu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze. Projekt je realizován za finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy, SVČ Radovánek a Plzeňského kraje.

    • PŘEDNÁŠKA A BESEDA - NĚMECKO 30 LET PO SJEDNOCENÍ
     • PŘEDNÁŠKA A BESEDA - NĚMECKO 30 LET PO SJEDNOCENÍ

     • 31. října 2022 jsme v podvečerních hodinách navštívili v rámci výuky politologie, sociologie, moderních dějin a dalších klíčových předmětů naší školy  skvělou přednášku směřovanou k  třicátému výročí (v reálu 32. výročí sjednocení obou částí, kdysi poněkud necitlivě rozděleného Německa. Nám kteří pamatujeme ještě časy „Východního Německa“ tzv. NDR a Západního Německa tzv. NSR Jak jsou na tom Němci tři desítky let  po sjednocení země, která byla 40 let rozdělena.      

      Přítomní studenti i mnoho dalších zájemců o tuto problematiku vznášelo erudované dotazy na témata související s vývojem v moderním Německu a zároveň se řada z nich zajímala o nově představovanou knihu na danné téma. Tuto knihu prezentovali právě naši dva přednášející, kteří byli členy autorského týmu.  PhDr. Václav Šmidrkal, PhD a PhDr. Zuzana Lizcová, PhD (katedra německých a rakouských studií) skvěle reagovali na velmi originální a neotřelé dotazy, včetně dvou mých. Byl to přesně další střípek do mozaiky toho, co by měl dnešní člověk o našem zásadním sousedovi vědět.  

                                                                                                                               PhDr. Jaroslav Palas

          

 • Sleduj gymnázium na sociálních sítích

 • Sleduj učiliště na sociálních sítích