• BEAUTY CUP 2023
     • BEAUTY CUP 2023

     • Naše škola se může pochlubit úspěchem studentské reprezentace v soutěži BEAUTY CUP 2023, která se konala v Domažlicích. Na téma Moderní ženich / Moderní nevěsta naši studenti excelovali a umístili se na výborných pozicích.
       

      Barbora Bártová soutěžila v kategorii pánský střih a styling a získala 4. místo, zatímco Kateřina Malčánková soutěžila v kategorii dámský společenský účes a získala zvláštní cenu za kreativitu. Rádi bychom také poděkovali modelům, Nikole Šindelářové a Lukáši Blandovi, kteří našim reprezentantům pomohli k úspěchu.

      Gratulujeme našim talentovaným studentům k vynikajícím výsledkům a těšíme se na další úspěchy!

    • PSYCHOLOGIE A PSYCHIATRIE V PRAXI
     • PSYCHOLOGIE A PSYCHIATRIE V PRAXI

     • Dne 21. února 2022 jsme měli na naší škole přednášku se dvěma zkušenými psychiatry MUDr. Štoskovou a MUDr. Adamem, kteří se zaměřili na praktické využití těchto oborů mezi mladými lidmi. Diskuse se soustředila na odstranění případných předsudků a ukázala, že naše škola je v této oblasti velmi osvícená. Studenti se aktivně zapojili a přinesli řadu osobních zážitků a odborných poznatků do diskuse. Na závěr jsme obdrželi cenná doporučení týkající se psychohygieny, která pomohou zkvalitnit život všem v dalších letech. Velké poděkování patří hostům i organizátorům - moderátorům Bc. Škrábové a Dr. Palasovi.

    • KALIBR CUP 2023
     • KALIBR CUP 2023

     • Žákyně druhého ročníku naší školy (obor vlásenkář a maskér) se účastnily soutěže Kalibr cup 2023 v Lanškrouně na téma Řecké bohyně. Tyto dívky se rozhodly vytvořit bohyně Erýnie a Artemis s jedinečným pojetím, které zaujalo porotu natolik, aby vytvořila novou kategorii pro další ročníky soutěže.

      Děvčata dokázala úspěšně připravit své kostýmy a doplňky samostatně s velkým nasazením a kreativitou. Jsme na ně velmi pyšní a rádi vidíme, že naše studentky dokážou být tak inovativní a přinést nový pohled na dané téma.

      Srdečně gratulujeme dívkám k vynikajícímu výkonu a těšíme se na další neuvěřitelné výkony našich talentovaných studentů na budoucích soutěžích.

    • FILOSOFICKÁ OLYMPIÁDA - CELONÁRODNÍ KOLO
     • FILOSOFICKÁ OLYMPIÁDA - CELONÁRODNÍ KOLO

     • Dne 10.února 2023 se tři nejúspěšnější řešitelé školního kola Filosofické olympiády zúčastnili celonárodního kola této soutěže na Filosofické fakultě Univerzity Hradec Králové. Podmínkou postupu nebyl jenom nejlepší školní výsledek, studenti museli splnit limit min. 70% správných odpovědí ve znalostním testu. O to víc nás těší, že do celonárodního kola postoupil větší počet studentů než z ostatních zúčastněných škol. F
      ormát druhého kola byl navržen tak, aby otestoval dovednosti uchazeče jasně vyjadřovat argumentačně podložené myšlenky při analýze určitého filosofického problému. Studentům bude předložena názorová pozice v podobě teze (viz ukázka níže) a jejich úkolem bude zaujmout stanovisko a danou tezi hájit, či vyvracet.


      Výsledky finále bychom měli znát koncem března.

    • NAJDI KLÍČ KE SVÉMU POTENCIÁLU
     • NAJDI KLÍČ KE SVÉMU POTENCIÁLU

     • Každý máme nějaký talent, své silné stránky, ale využít je dokáže jen 20 % z nás. Většinou se neproduktivně zaměřujeme na eliminaci svých slabých stránek. - Najděte klíč ke svému potenciálu.
      Diskusi nejen nad těmito tématy z oblasti osobnostního rozvoje člověka vedl se studenty nástavbového studia v rámci semináře ,,Najděte klíč ke svému potenciálu“ Ing. Marek Pavlík, Ph.D, zkušený kouč v oboru personalistiky a konzultant HR. Díky vstupnímu dotazníku byl každý účastník semináře nenásilnou formou zapojen do jeho dění. Na základě vyhodnocení dotazníku se studenti dozvěděli užitečné informace o sobě samých a zjistili, jakou roli by v týmu zastávali a na jakou práci by se v budoucnu měli zaměřit. Zaujala je také typologie lidí podle zvířat a překvapením nejen pro ně bylo, že 40 % lidí má povahu ovce a zbytek jsou sovy, lišky a také osli. Ing. Pavlík svým nadšením, zkušenostmi a smyslem pro humor si zcela získal své posluchače. Studenti hodnotili obsah semináře i samotné vystoupení lektora velmi kladně, což dokládá i skutečnost, že byli ochotni ,,vystát si frontu“ na individuální konzultaci s ním, ohledně svého budoucího směřování a výjimečně nespěchali pryč ze školy.
      Za možnost zažít si seminář patří Ing. Pavlíkovi poděkování od studentů a vedení školy.
                                                                                                                                 Mgr. Alena Ondráková    

    • SCHRÁNKA DŮVĚRY NNTB
     • SCHRÁNKA DŮVĚRY NNTB

     • Rádi bychom Vás informovali, že naše škola využívá online schránku důvěry NNTB. Tato schránka slouží k boji proti šikaně ve škole a umožňuje žákům, rodičům, učitelům i zaměstnancům anonymně upozornit na jakýkoli problém, o kterém není snadné mluvit osobně. Díky této službě se každý, kdo se cítí ohrožen či napaden, může bezpečně obrátit na odborníky, kteří mu poskytnou nezbytnou podporu a ochranu.

      Pokud se chcete dozvědět více o této službě, navštivte prosím následující odkaz: WWW.UPOZORNENI.NNTB.CZ

    • PŘEDSEDNICTVÍ PRO MLADÉ
     • PŘEDSEDNICTVÍ PRO MLADÉ

     • Pražský parlament dětí a mládeže uspořádal skvělou akci pro mladé zaměřenou na České předsednictví v Radě Evropské unie a Evropský rok mládeže. Kristýna Seinerová, která je studentkou našeho gymnázia a také předsedkyní pražského parlamentu, byla jedním z organizátorů a akce se účastnili i další studenti naší školy.

      Diskuze byla rozdělena na dvě části, první se soustředila na studenty, kteří se na předsednictví podíleli, a druhá byla zaměřena na edukaci o Evropské unii a jejích orgánech.

      Události se zúčastnili hosté jako Alice Krutilová, doc. Ladislav Miko a Pavel Linzer, kteří poskytli zajímavé pohledy na témata jako České předsednictví v Evropské unii, Evropský rok mládeže, Evropská unie a její orgány, ekologie a Green Deal a digitalizace. Akce se zaměřovala na studenty, kteří se na letošním předsednictví měli možnost podílet, a poskytla edukativní příležitost pro všechny zúčastněné. Panelovou diskuzi, kterou celou akcí provázela moderátorka Eva Soukeníková, navštívilo mnoho zájemců a všichni byli spokojeni s vynikající organizací a atmosférou. 
       

      Celá akce byla velmi úspěšná a organizátoři byli rádi, že se mladí lidé ukázali a projevili svůj zájem o důležité otázky.

    • MUZIKÁL NA LEDĚ - PRAVÝ LOUSKÁČEK
     • MUZIKÁL NA LEDĚ - PRAVÝ LOUSKÁČEK

     • Na naší škole se vždy snažíme nabídnout studentům co nejlepší zkušenosti a příležitosti, aby si mohli vyzkoušet své dovednosti v praxi. Proto jsme vděční za jedinečnou příležitost pro naše studenty oboru vlásenkář/maskér, při které mohli získat zkušenosti v rámci příprav na muzikál Louskáček. Stali se součástí týmu lidí, kteří spolupracují na jednom z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších muzikálů vůbec.

      Tento muzikál je nejen velmi populární, ale i náročný. Naši studenti měli příležitost podílet se na tvorbě účesů a make-upu pro herce a tanečníky a vyzkoušet si tak skutečné zákulisí této show.

      Práce na muzikálu Louskáček byla náročná, ale zároveň velmi inspirativní. Studenti se naučili pracovat s profesionálním vybavením a měli možnost setkat se s významnými osobnostmi z oblasti divadla, od nichž se mohli mnohé naučit. Tato praxe jim poskytla cenné zkušenosti a poznatky, které jim budou určitě přínosem v jejich budoucí kariéře.

      Jsme velmi pyšní na úspěšnou účast na této praxi a věříme, že tato zkušenost pomůže našim studentům v jejich profesionálním růstu a že budou moci využít svých nově nabytých dovedností v praxi.

      fotografie: Naďa Faltusová

    • ŠKOLNÍ KADEŘNICKÁ SOUTĚŽ
     • ŠKOLNÍ KADEŘNICKÁ SOUTĚŽ

     •  

      V naší školní kadeřnické provozovně v Milánské ulici se konala učilištní soutěž mezi žáky druhého a třetího ročníku. Téma dámské kategorie bylo plesový účes a pánská kategorie se utkala v módním pánském střihu. Ceny pro první 3 umístěné ve formě profesionálních pomůcek a přípravků, věnovala firma Schwarzkopf. Hodnocení soutěže probíhalo pod vedením kadeřníka Dino Doliče a studenta 5.V Lukáše Fišera.  

      Ocenění studenti:

       

      Pánské:

      1.místo Barbora Bártová  2.místo Nikola Kadlecová   3. místo Robin Horák

      Dámské:

      1. místo Kateřina Malčánková  2. místo Kateřina Turková  3. místo Adéla Fíčková

       

      Gratulujeme a nezapomeňte naše kadeřníky využít i v plesové sezoně, náš ples v březnu je za rohem :-)

    • NÁVŠTĚVA ARCHIVU BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK
     • NÁVŠTĚVA ARCHIVU BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK

     •  

      V pátek  27. 1. 2023, kdy si připomínáme pietní den, související s jedním totalitním režimem,   navštívili naši maturanti (studenti 4. G) spolu se svým učitelem dějepisu a moderních dějin PhDr. Jaroslavem Palasem budovu „Archivu bezpečnostních složek“ v Braníku, který je spojen jak s totalitou nacistickou, tak i komunistickou.  Jedná se o tradiční exkurzi k moderním dějinám, kterou je možné uskutečnit především díky osobním kontaktům učitele Palase, který zde kdysi pracoval, jakožto historik na oddělení tzv. Třetího odboje, kde jsou zpracovávána stanoviska k uznání účastníků Třetího odboje.    

      Zde se nás ujala jako vždy sympatická vedoucí pracovnice, která je vedoucí celého oddělení místních fondů. Letos toho pro nás bylo připraveno opět mnoho zajímavého.  Ve velké zasedací místnosti byli studenti seznámeni nejprve s prací a funkcí tohoto specifického archivu. Poté návštěvníci zhlédli velmi zajímavé originální materiály z provenience STB, a vyslechli řadu neuvěřitelných tragických i tragikomických příběhů, které provázely život v jinak politicky dosti smutném období našich dějin, v letech 1948 – 1989. Ti nejbystřejší studenti uměli zařadit informace i do širšího světového geopolitického kontextu Studené války, což jsem jakožto učitel kvitoval s povděkem. Novinkou byla možnost si na velkém plátně vyhledat konkrétní zájmovou osobu, která byla v hledáčku Státní bezpečnosti, z důvodu jisté společenské exponovanosti, což studenti využili, a vyhledali si některé celebrity 60. až 80. let. Druhou novinkou byla potom produkce dokumentu, který připravila organizace Paměť národa, a který se zabývá jistou porevoluční reflexí několika důstojníků Stb, kteří byli ochotni vystoupit tzv. „na kameru“.  Dále jsme byli seznámeni s činnosti archivu a jeho specifickým postavením mezi ostatními archivy. Poté nás Mgr. Penížková provedla po jednotlivých depozitářích, kde bylo možné velmi zblízka pochopit i jisté „tajemno“ práce archiváře.  

      Součástí návštěvy byla i určitá beseda (diskuse) nad konkrétními texty, vypovídajícími o komunistické perzekuci. Dojemné příběhy a některé velmi působivé fotografie, týkající se některých osudů vyvolaly řadu emocí a dotazů. Studenti také pochopili, že interpretace pramenů je velmi zodpovědná věc, a že není možné v dnešním zrychleném světě například šmahem vyhodnotit nějakou informaci (např. někoho negativně hodnotit bez dostatečného ověření zdroje, apod.) 

      Archiv v první řadě pomáhá badatelům, studentům i laické veřejnosti při pátrání po osudech lidí z nedávné minulosti, spojené s komunistickým, ale i nacistickým režimem, což vede k zlepšování povědomí o těchto obdobích našich moderních dějin. Tato informace studenty velmi zaujala, neboť někteří nepředpokládali, že by i jim samotným bylo umožněno, samostatně bádat např. po svých předcích. Z dalších úkolů, které archiv vykonává, studenty asi nejvýrazněji zaujalo Oddělení třetího odboje, které svou činnosti přispívá k vypořádávání se společnosti se svou komunistickou minulostí  (podíli se na vypracovávání stanovisek k jednotlivým žadatelům. Kteří usilují o uznání statutu Účastník třetího odboje.     

      Na závěr měli studenti možnost shlédnout restaurátorskou „laboratoř“, kde procházejí některé archiválie určitým odborným postupem rekonstrukce či oprav. Jednalo se, stejně jako v ostatních případech, o velmi působivé a trochu tajemné pracoviště.

      Exkurze splnila svůj účel a myslím, že rozšířila studentům další obzory jejich poznání o světě historického bádání kolem nás.      

       

                                                                                 PhDr. Jaroslav Palas

    • SLADKÝ VALENTÝN
     • SLADKÝ VALENTÝN

     • Oslavte s námi Valentýn!

      Naši cukráři pro Vás připravili sladkou Valentýnku, kterou si můžete za symbolickou částku zakoupit zítra 14.2. v prostorách školy. 

  • Sleduj gymnázium na sociálních sítích

  • Sleduj učiliště na sociálních sítích