• ČÍNA - ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ
     • ČÍNA - ŘÍŠE ZA VELKOU ZDÍ

     • V posledních letech je prý čím dál tím víc populární trávit Vánoce netradičně na exotické dovolené. Naši žáci 2. a 3. ročníku gymnázia si takový výlet v adventním čase (20.12.2022) dopřáli alespoň prostřednictvím filmového plátna, když se díky dalšímu dílu projektu Svět kolem nás nazvaného Čína - říše za Velkou zdí vydali do rozlehlé, přírodně rozmanité, historicky významné a mystické Číny. Podívali se na majestátní Velkou čínskou zeď, pokochali se pohledem na úžasnou krajinu jak z filmu Avatar, pozorovali pandy velké i pandy červené, seznámili se s chloubou čajových plantáží – odrůdou Pu Erh, s krajinou plnou terasovitých rýžových polí i nehostinných pouští či s podhůřím fascinující Himálaje, kde na Tibetské náhorní plošině místní nomádi pasou svá stáda jaků. Mnohým se tajil dech při prastarém rituálu nebeského pohřbu nebo u přehlídky bojového umění kung-fu. Během pořadu si zopakovali hlavní body čínské historie a nevýznamnější čínské vynálezy jako střelný prach, kompas, papír či hedvábí. Nahlédli do života různých etnik žijících na odlehlém venkově i do života největších velkoměst jako Peking, Šanghaj a Hongkong.

      Pořad byl zakončen diskuzí se samotnými cestovateli a vědomostní soutěží o Číně, ve které jednu z cen získal také jeden z našich žáků.

       

       

    • ČAPKOVSKÉ ČTENÍ
     • ČAPKOVSKÉ ČTENÍ

     • Blíží se konec kalendářního roku a my opět pořádáme již 14. ročník tradičního Čapkovského čtení. Tentokráte se můžeme těšit na hosty - paní Vladimíru Odrobiňákovou z Muzea bratří Čapků z Malých Svatoňovic, studenty ze ZŠ Štěrboholy a v neposlední řadě na učitelskou kapelu "Dr. Galén Kvartet" a tvorbu našich studentů.

      Těšíme se 21. prosince 2022!

    • STUDENTSKÉ VOLBY
     • STUDENTSKÉ VOLBY

     • Naše škola se zapojila do celorepublikové  akce STUDENTSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY, které proběhly pod záštitou organizace Jeden svět na školách  12. - 13. prosince 2022. Studenti měli možnost si „nanečisto“ odvolit prezidenta a porovnat svou volbu s ostatními studenty v celé republice. Z výsledků voleb na škole vyplynulo,  že v I. kole získala největší podporu Danuše Nerudová, druhé místo obsadil Petr Pavel a jako třetí se umístil Andrej Babiš. Další kolo studentských voleb se uskuteční 18.. – 19.1. 2023.   

    • EKONOMICKÁ OLYMPIÁDA - ŠKOLNÍ KOLO
     • EKONOMICKÁ OLYMPIÁDA - ŠKOLNÍ KOLO

     • V posledním listopadovém týdnu se naši maturanti a studenti předposledního ročníku oboru Podnikání zúčastnili VII. ročníku Ekonomické olympiády pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).

      Do soutěže se zapojilo celkem 41 studentů, testování probíhalo 40 minut a studenti měli za úkol zodpovědět 25 otázek z oblasti ekonomie a financí. Nejlepšího výsledku dosáhla studentka Sára Kučerová, která bude školu reprezentovat v krajském kole Ekonomické olympiády na přelomu ledna a února 2023.

      Gratulujeme a přejeme hodně štěstí.

      Ekonomická olympiáda je největší ekonomická soutěž pro žáky středních a nyní už i základních škol v České republice. Jejím cílem je rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti žáků formou pestré soutěže sestávající ze školního, krajského a finálního kola. Všichni zapojení žáci mají možnost otestovat své znalosti, získat motivaci k dalšímu studium ekonomie, potkat se s žáky s podobnými zájmy a načerpat užitečné informace.

      Mgr. Monika Čožíková a Ing. Lucie Kramperová

    • DEN LATINY
     • DEN LATINY

     • Ve čtvrtek 1.12. se žáci 1.G a 2.G zúčastnili Dne latiny na FF UK, jehož ústředním tématem byla postava římského konzula, řečníka a významného spisovatele M. T. Cicerona. Celý den jsme navštěvovali přednášky a semináře na témata příbuzná latině. Namátkou vybírám: "Lidé na okraji římské společnosti (herci, prostitutky, čarodějnice)"; "Maloasijská katastrofa: zkáza nebo příležitost k modernizaci Řecka?" a "Od chatrče k paláci: Příbytky římských vládců", což byla žáky asi nejoceňovanější přednáška. Žáci tak měli možnost si rozšířit povědomí o tématech, kterým nemáme příležitost se podrobně věnovat při běžné výuce a vyslechnout kvalitní přednášky od vědeckých kapacit z univerzit napříč Českou republikou.       

       BC. Markéta Stehlíková

    • VÁNOČNÍ SOUTĚŽ
     • VÁNOČNÍ SOUTĚŽ

     • Školní parlament společně s vedením školy si připravili pro naše studenty Vánoční soutěž.

      Celé 2 týdny mají naše ročníky na to, aby si vyzdobili co nejlépe svoji třídu. Ti co to zvládnou nejlépe získají tajnou cenu. 

      Přejeme plno zábavy a těšíme se na Vaše výtvory

       

    • STUDENTSKÉ ZAVOLÍME
     • STUDENTSKÉ ZAVOLÍME

     • Sledujte předvolební prezidentskou debatu Zavolíme!

       

      1. prosince od 9:00 budou moci středoškoláci a vysokoškoláci sledovat, jak prezidentští kandidáti uvažují nad tématy mladých. Vysílat se bude nejen do škol po celé republice.

      Připojí se i naše škola!

       

      Do debaty byli pozváni kandidáti, kteří mají nejvyšší volební preference. Studenti budou debatu sledovat na školách 1. 12. 2022 od 9:00 do 12:00 prostřednictvím živého vysílání na webových stránkách www.zavolime.cz.

       

      Hlas lidu

       

      Projekt vzniká díky spolupráci Studentského parlamentu Plzeňského kraje mimo jiné s dalšími krajskými studentskými parlamenty z celé republiky. Témata, kterým se debata bude věnovat, budou vycházet přímo od cílové skupiny díky průzkumu ve spolupráci s iniciativou Politika (nejen) pro mladé.

       

      Od studentů pro studenty

       

      Organizace stojí na principu studenti studentům, celá realizace tedy závisí právě na nich, a to od rešerší a předvolebních průzkumů přes technické zajištění až po propagaci, grafiku, hudební doprovod, maskérny a catering ve studiu. Vysílat se bude z prostor Next Zone v areálu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze. Projekt je realizován za finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy, SVČ Radovánek a Plzeňského kraje.

    • PŘEDNÁŠKA A BESEDA - NĚMECKO 30 LET PO SJEDNOCENÍ
     • PŘEDNÁŠKA A BESEDA - NĚMECKO 30 LET PO SJEDNOCENÍ

     • 31. října 2022 jsme v podvečerních hodinách navštívili v rámci výuky politologie, sociologie, moderních dějin a dalších klíčových předmětů naší školy  skvělou přednášku směřovanou k  třicátému výročí (v reálu 32. výročí sjednocení obou částí, kdysi poněkud necitlivě rozděleného Německa. Nám kteří pamatujeme ještě časy „Východního Německa“ tzv. NDR a Západního Německa tzv. NSR Jak jsou na tom Němci tři desítky let  po sjednocení země, která byla 40 let rozdělena.      

      Přítomní studenti i mnoho dalších zájemců o tuto problematiku vznášelo erudované dotazy na témata související s vývojem v moderním Německu a zároveň se řada z nich zajímala o nově představovanou knihu na danné téma. Tuto knihu prezentovali právě naši dva přednášející, kteří byli členy autorského týmu.  PhDr. Václav Šmidrkal, PhD a PhDr. Zuzana Lizcová, PhD (katedra německých a rakouských studií) skvěle reagovali na velmi originální a neotřelé dotazy, včetně dvou mých. Byl to přesně další střípek do mozaiky toho, co by měl dnešní člověk o našem zásadním sousedovi vědět.  

                                                                                                                               PhDr. Jaroslav Palas

          

  • Sleduj gymnázium na sociálních sítích

  • Sleduj učiliště na sociálních sítích