Seznámení žáků s PUP s podmínkami konání maturitních zkoušek
- 23.01.2023 21:43
- Podmínky + povolené pomůcky
SEZNÁMENÍ ŽÁKŮ S PODMÍNKAMI KONÁNÍ MATURITNÍCH ZKOUŠEK
Seznámení žáků:
➢ s podmínkami konání zkoušek; žáci s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky (dále jen „žáci s PUP MZ“) konají zkoušky a dílčí zkoušky podle jednotného zkušebního schématu v samostatné učebně, odděleně od žáků bez uzpůsobení podmínek maturitní zkoušky z důvodu odlišného časového limitu,
➢ s úpravami podmínek konání zkoušek (u žáků s PUP); při navýšení časového limitu mohou mít žáci s PUP MZ při každé zkoušce podle vlastního rozhodnutí libovolný počet individuálních přestávek o libovolné délce. Individuální přestávky nemohou mít žáci během poslechové části v rámci didaktického testu z cizího jazyka.
➢ s možnostmi použití povolených pomůcek (platí pro všechny žáky)
Doporučuje se, je-li to možné, žákům takové pomůcky zkontrolovat a vyhovují-li požadavkům na povolené pomůcky (neobsahují vpisky, nepovolené části apod.), ponechat.
Způsob kontroly povolených pomůcek je v kompetenci ředitele (týká se i ředitele spádové školy). Ředitel školy může žákům odebrat jejich vlastní povolené pomůcky, avšak musí zajistit dostatečný počet školních povolených pomůcek.
Žáky s PUP, kteří byli prokazatelně seznámeni s úpravami podmínek konání MZ v předešlém zkušebním období a vzhledem k tomu, že nedošlo ke změně doporučení ŠPZ, úprav podmínek a způsobu konání zkoušek těchto žáků, není nutné tyto žáky opakovaně s úpravou podmínek seznamovat (za předpokladu, že žák s takovým postupem souhlasí, opakované seznámení s úpravami podmínek se nevyžaduje).
Žáci smí u zkoušky používat pouze povolené pomůcky. Použití jakékoli jiné než povolené pomůcky (mobilní telefon a jiná elektronická zařízení) či další formy nesamostatné práce (napovídání, opisování, využívání tzv. „taháků“, sluchátek apod.) jsou přísně zakázány a bude na ně nahlíženo jako na hrubé porušení pravidel maturitní zkoušky.
POVOLENÉ POMŮCKY A INFORMACE K DIDAKTICKÝM TESTŮM SČ MZ
1) Psací potřeby; propisovací tužka, obyčejná tužka, barevné tužky, fixy či zvýrazňovače na poznámky či podtržení v testovém sešitě. Pro zápis do záznamového archu mohou žáci používat pouze modře či černě píšící propisovací tužku, která píše dostatečně silně a nepřerušovaně a nepropíjí se na druhou stranu listu. Není dovoleno používat gumovatelné propisovací tužky, bělítka či jiné korektory. Žáci s PUP mohou navíc využívat kompenzační pomůcky uvedené ve svém doporučení ŠPZ.
Český jazyk a literatura – žádné pomůcky
Cizí jazyk - žádné pomůckyPOVOLENÉ POMŮCKY U PROFILOVÝCH ZKOUŠEK
Písemná práce z českého jazyka a literatury
U písemné práce z českého jazyka a literatury se u žáků s PUP příprava a trvání zkoušky řídí doporučením PPP.
Povolené pomůcky – Pravidla českého pravopisu
Žáci s PUP - Slovník spisovné češtiny a slovník synonym
V povolených publikacích nesmí být žádné vpisky (zvýrazněné pasáže či záložky nevadí - žákům s PUP mohou zvýrazněné pasáže či záložky v jejich povolených pomůckách kompenzovat jejich znevýhodnění. Mají-li žáci s PUP v doporučení ŠPZ uveden jako kompenzační pomůcku počítač, bude tento počítač zajištěn pověřeným pracovníkem - technickým asistentem z hlediska bezpečnostních podmínek realizace MZ (např. zablokování funkce předvídání slov, kontroly pravopisu, zamezení přístupu na internet, k datům uloženým v počítači apod.)
Ústní zkouška z českého jazyka a literatury před zkušební maturitní komisí
U ústní zkoušky z českého jazyka a literatury se u žáků s PUP příprava a trvání zkoušky řídí doporučením PPP.
Nejsou povoleny žádné pomůcky.Písemná práce z cizího jazyka
U písemné zkoušky z cizího jazyka se u žáků s PUP příprava a trvání zkoušky řídí doporučením PPP.
Povolené pomůcky - překladový slovník, který neobsahuje přílohu věnovanou písemnému projevu/korespondenci.
Ústní zkouška z cizího jazyka před zkušební maturitní komisí
U ústní zkoušky z cizího jazyka se u žáků s PUP příprava a trvání zkoušky řídí doporučením PPP. Povolené pomůcky – slovník
- Zpět na seznam článků