• ZAHRADNÍ SLAVNOST

          • Srdečně vás zveme na školní zahradní párty, která se bude konat v pátek 25. června 2024 od 9:00 do 14:00 v naší školní zahradě. Připravili jsme pro vás bohatý program plný zábavy, her a kreativních aktivit.

            Program:

            9:00 - 10:00: Příprava

            • Rozmístění stolů a židlí, výzdoba zahrady, příprava stánků a obědové zóny.

            10:00 - 10:15: Úvod

            • Uvítací řeč pořadatelů a vedení.
            • Prezence přítomných studentů.
            • Přehled aktivit a bezpečnostní opatření.

            10:15 - 12:00: Aktivity u stánků

            • Stanoviště oblíbených momentů ze školy: Napište nebo nakreslete své oblíbené momenty ze školního roku.
            • Kvíz “správného” občana: Soutěžní kvíz s otázkami o české historii, kultuře a občanských právech.
            • Maskérský koutek: Nechte si namalovat obličej podle svých přání.
            • Herní stanoviště: Zahrajte si deskové hry jako Člověče, nezlob se, Carcassonne, a Dixit.
            • Probuď v sobě básníka: Napište krátkou báseň na téma zahradní slavnosti a vyhrajte ceny.
            • Prezentace výtvorů maskérských studentů: Prohlédněte si úžasné maskérské výtvory našich studentů.
            • Ohlédnutí za uběhlým školním rokem ve fotkách: Fotografie z různých školních událostí.
            • Foto-koutek: Pořiďte si zábavné fotky s přáteli a učiteli.
            • Přihlaste se do týmové hádankové soutěže: Soutěž v řešení hádanek, která začíná v 11:00.

            12:00 - 13:00: Oběd

            • Předobjednané obědy servírované v obědové zóně.

            13:00 - 14:00: Volný čas

            • Pokračujte v aktivitách u stánků a užijte si hudbu.

            14:00: Oficiální konec párty

            • Děkovná řeč pořadatelů a možnost zůstat déle.

            Přijďte si užít den plný zábavy a skvělých zážitků! Těšíme se na vás.

             

          • HISTORICKO - UMĚLECKÁ PROCHÁZKA PO PRAZE 8

          • Tak na tuto exkurzi jsem se obzvláště těšil. Dlouhé roky jsem přemýšlel, jak propojit exkurzi z Ďáblic až na Palmovku, aby byla zajímavá a měla různá historická i umělecká zastavení. Nakonec se mi to podařilo vymyslet.

            Začali jsme na stanici metra Ládví, kde jsme se sešli a trochu odbočili sídlištní architektuře po umělecké stránce i z hlediska historie bydlení. Už to bylo velmi zajímavé, protože jsme (aniž bychom se na tom domlouvali vtáhli s kolegou Papouškem posluchače do minulosti ne tak vzdálené, a přesto již seriózně uchopitelné. 

            Svižnou chůzí jsme se po deseti minutách chůze ocitli před nechvalně proslulou Kobyliskou střelnicí. Zde jsem se snažil studentům vysvětlit specifika tohoto místa, a probrali jsme jisté rozdíly mezi tímto památníkem 2. světové války a jinými v Evropě. Jména oběti Heydrichiády, vypsaných na 35 panelech jsme prošli s tichou úctou, a když jsem studentům vysvětlil, že jde jen o zlomek obětí všech mrtvých v důsledku atentátu na Heydricha,     okupace, tak byli velmi pohnuti. Kolega Papoušek se vyjádřil i k uměleckému ztvárnění tohoto pietního místa, a šli jsme dál.

            Prošli jsme na druhou stranu čtyřproudé silnice, která přetíná tuto oblast mezi Prosekem a Kobylisy, prosmýkli se vědeckým městečkem, plným různých ústavů matematického a fyzikálního typu, také jedné známé budovy ministerstva vnitra a přírodou jsme sešli dolů ke známé „Heydrichově zatáčce“. Dnešní monstroźní soustava silnic samozřejmě překrývá kdysi relaitvně poklidnou venkovskou atmosféru, kterou toto místo kdysi mělo. I když „poklidnou“….. Jak se to vezme. I tenkrát tu panoval ruch automobilový i tramvajový. Nicméně oproti dnešku je to samozřejmě „jiná liga“.

            Nad slavnou zatáčkou, v níž se podařilo našemu odboji zapsat do dějin, se již 15 let tyčí kovové sousoší, které tvoří sloup a na něm tři postavy, reprezentující operaci Anthropoid. Dva muži v leteckých kombinézách a jeden v civilních šatech, ukazují spolupráci našich výsadkářů s domácím odbojem. Pod tímto monumentálním dílem najdeme také jakousi  orientační budku s plánky a charakteristikami celé akce.

            O kousek výše jsme se potom věnovali murálu, který vznikl před dvěma lety. Kdy byla k osmdesátému výročí atentátu vytvořen „na objednávku“ street-artovými umělci v podstatě komiks, který ukazuje cestu k atentátu a jeho důsledky. I zde nám kolega Papoušek pomohl porozumět výtvarným technikám. Dějinnou interpretaci jsem pomohl zajistit já.     

                

                     

            Po  opuštění této dnes rušné magistrály, jsme se posunuli k nemocnici Bulovka, kde jsme si uvědomili, jak rychlé pomoci se paradoxně dostalo R. Heydrichovi, a jak nejistá okolo něj byla situace celý týden mezi 27. květnem a 4. Červnem, kdy zemřel. Studenti pochopili, že prchající atentátníci považovali atentát za nevydařený a poněkud klesali na mysli. Zde jsem si dovolil soukromou odbočku, týkajících se mých libeňských příbuzných, kteří zažili během Heydrichiády a stanného práva třikrát razii v bytě, který je od místa atentátu vzdálen jen asi tři sta metrů. Jak brilantní němčina mojí prababičky zachránila život mého pradědy, resp. neproběhlo zatčení, ke kterému se schylovalo. A také jsem předložil příběh tohoto muže,  se  kterým si osud divně pohrál.

             

            No a to jsme již scházeli parkem Na Košince ke Grabově vile, v níž během války sídlily oddíly Hitlerjugend. Právě zde přišel stejně nakonec můj pradědeček o život, jakožto občan, který se zapojil 5. 5. 1945 do pražského povstání a spolu s několika kamarády se pokusil tuto kadetku dobýt, a získat nějaké zbraně pro revoluční Prahu. Nalezl zde však smrt, když si ho našla kulka jednoho z fanatických mladíků.  Studenti měli trochu slzy v očích, když si uvědomili, jak je smutné, když někdo zanechá dospívající dceru a batole doma, a aniž se pořádně rozloučil, už se nevrátí.

            Přišlo ještě několik dalších zajímavých libeňských zastávek, a všem bylo zřejmé, že je Libeň  opravdu zajímavá čtvrť. Tak například slavný Bílý dům, jedno z pracovišť  Obecního úřadu Prahy 8, Secesní kostel sv. Vojtěcha, secesní sokolovna, Libeňský zámeček, a restaurace Svět spojená s Bohumilem Hrabalem. Všude jsme řekli nějaké historické, kunsthistorické i osobní pamětnické informace, a potom jsme již stanuli před školou, kde byla kdysi žačkou čtrnáctiletá hrdinka Jindřiška Nováková, která statečně odvezla zakrvácené kolo Jana Kubiše od Libeňské prodejny Baťa, a schovala jej. Byla za to popravena, a spolu s dalšími členy rodiny, kteří v rámci operace Anthropoid pomáhali, si zasluhuje nší nejvyšší úctu . Snažil jsem se studentům vysvětlit, že šlo opravdu o armádu často bezejmenných, neuvěřitelně odvážných lidí, kteří se jako podporovatelé parašutistů ocitli na popravišti, či minimálně prošli nějakými výslechy či vězněním. 

            Jen několik let staré umělecké dílo z roku na hřišti před touto školou je velmi dojemným ztvárněním jakéhosi kontrastu bezstarostnosti dětského světa a točícího se drtivého světa dospělých.  Motiv kola, resp. kruhu je pochopitelný a srozumitelný.

             

            Tak zase někdy na exkurzi……….   

                                                                                                          PhDr. Jaroslav Palas

               

          • ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY - VLÁSENKÁŘ/MASKÉR

          • Závěrečné zkoušky pro obor Vlasenkář a Maskér proběhly ve školní maskérské dílně. Žáci postupně plnili několik úkolů, včetně tvorby účesů, lehkého dobového makeupu a kompletního namaskování dle zadaného tématu.

          • CROP-FEST

          • CropFest v Národním zemědělském muzeu v Praze

            Proč rajčata ze supermarketu nemají chuť? Co je to cirkulární ekonomika? A jak je to s využitím geneticky modifikovaných rostlin? 🌱

            Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek získali studenti 1.G v Národním zemědělském muzeu v rámci akce CropFest. Součástí akce byl také vědecký duel, ve kterém odborníci představovali a porovnávali ekologické zemědělství a konvenční zemědělství, včetně využití geneticky modifikovaných organismů.  

            Studenti měli také příležitost vyzkoušet si termokameru, poznávačku rostlin nebo si odnést semínka pšenice k naklíčení.

          • KONFERENCE STRE-TECH

          • Naše škola přijala pozvání na Konferenci Středoškolská Technika – StreTech, kterou  pořádá každoročně ČVUT v Praze ve spolupráci se středními školami z celé České republiky. Studenti zde prezentovali práce z širokého spektra vědních oborů - od humanitních až po technické.  Na letošním, již 16. ročníku, naši školu zastupovali žáci SOU oboru vlásenkář a maskér, kteří zde představili své práce v rámci odborného výcviku.

          • NAŠI STUDENTI SI ZAHRÁLI DIVADLO MIMO GYMNÁZIUM

          • (aneb, jak jsme skrze kulturu šířili slávu naší školy za jejími hranicemi)

             

            I když je můj život prosycený neustálým přívalem zajímavých zážitků, tak jsou chvíle, které si člověk zapamatuje ještě zřetelněji. Po mnoha letech práce na různých aktivitách, které třeba nesouvisí přímo s výukou, ale patří ke kulturnímu životu našeho gymnázia, jsem měl možnost v úterý 21. 5. 2024 zažít přeci jen neobvyklou situaci, která se podaří asi jen jednou za kariéru.

             

            Dva ze čtyř našich herců našeho malého „adhoc“ souboru  právě odmaturovali, a místo aby šli zaslouženě slavit, dobrovolně nasedli do mého auta, a byli vezeni na Prahu 6, kde bylo domluveno, že vystoupí s naší hrou „Komu patří Jeruzalém ?“, kterou jsem napsal na konci loňského roku pro účely Čapkovského čtení.

             

            Bylo to zvláštní ještě před půlhodinou jsem byl v roli „bohorovného“ zkoušejícího a nyní v roli ustaraného autora, režiséra a řidiče v jedné osobě, který veze kumštýře na vystoupení (šňůru :-).

            Půlhodina v autě musela stačit na přepnutí z několikatýdenního učení a stresu na další soustředění a oživení půl roku starého textu. Mládenci mají můj velký obdiv. A to ještě třeba dodat, že byli ochotni se mezi obhajobami maturitních prací a zbytkem maturity dostavit do školy na naší jedinou zkoušku. Opravdu „klobouk dolů“.

             

            V kulturním centru na Praze 6, kam jsme byli pozváni pořadateli festivalu Katolické teologické fakulty jsme se sešli v plné sestavě a ihned si museli zajistit zbytek technických záležitosti a začít zkoušet. Neměli jsme mnoho času. Pořadatelky již chtěli festival zahájit, takže jsme stihli pouze jednou projet naše čtyřicetiminutové představení a potom se jen modlit, zda to bude stačit.

             

            A stačilo. Kluci se ukázali, jako neskuteční profíci, kteří dokáží v případě nutnosti i trochu zaimprovizovat, vylepšit některé scény vlastní iniciativou, apod. Zkrátka úspěch. Měl jsem radost, že nám po představení tleskali i gratulovali nejen někteří naši příbuzní a přátelé, kteří měli teprve nyní (na veřejnosti možnost tento kus vidět), ale mnoho starších neznámých lidí, takže bylo vidět, že se hra líbí i lidem mimo studentské kruhy.

             

            A kdybychom chtěli s nadsázkou trochu parodovat žurnalistiku minulého režimu, mohlo by se  s úsměvem říci „I malý kolektiv dokáže velké věci“

             

            Takže Děkuji Adame

                      Děkuji Kryštofe

                      Děkuji Abdule

                      Děkuji Dane 

             

             Budete mi scházet jako studenti i jako herci.

             

            Divadlu zdar a tomu hostivařskému zvláště    PhDr. Jaroslav Palas

             

          • MATURITNÍ VYSVĚDČENÍ


          • Nedávné slavnostní předání maturitních vysvědčení v obřadní síni ÚMČ Prahy 15, bylo nezapomenutelnou událostí a velkým milníkem našich studentů. Jsme nesmírně pyšní na každého z vás a přejeme vám ve vašem dalším studiu nebo pracovním životě mnoho štěstí a úspěchů. 

          • ÚVOD DO STUDIA PRÁVA

          • Srdečně Vás zveme na soubor přednášek - “Úvod do studia práva”, které se konají v pondělí 3.6.2024 8:50 - 13:30

          • VÝROBA MÝDLA

          • Studenti 3.G se zúčastnili 3hodinového projektu na téma výroba mýdla, který propojoval chemii s angličtinou. Pod vedením vyučujících Lucie Vydrové a Terezy Rodham se naučili nejen chemické postupy, ale také odpovídající anglickou terminologii. 

          • POKOJ V MODRÉM

          • Srdečně vás zveme na divadelní premiéru hry "Pokoj v modrém", na které se podílejí studenti oboru vlásenkář-maskér. Premiéra se koná v Divadle Debut v neděli od 19:30. Naši studenti se podíleli na tvorbě účesů a masek. Přijďte podpořit jejich práci a užít si večer plný umění. Těšíme se na vaši účast!

            Divadlo Debut - Pokoj v modrém

          • KAŽDOROČNÍ TRADIČNÍ NÁVŠTĚVA AUGUSTINIÁNSKÉHO KLÁŠTERA A KARLOVA MOSTU

          • Dne 9. 5. 2024 navštívili studenti 3. G spolu se svým dějepisářem PhDr. Jaroslavem Palasem augustiniánský klášter u sv. Tomáše na Malé Straně. V tomto klášteře se běžně žádné exkurze nekonají, jde o funkční klášter s místní mniškou komunitou. Díky benevolenci místního převora, bratra augustiniána Juana Provecho, s nímž se osobně dobře znám, jsme měli možnost navštívit místa, která běžně přístupná nejsou, např. tzv. Rajský dvůr, Kapitulní síň, Křížovou chodbu (ambit), klášterní kapli a samozřejmě kostel sv. Tomáše. Myslím, že studenti nasáli trochu klášterní atmosféry, a když jsme se o několik desítek metrů dál opět vynořili v „centru velkoměsta“, tak kontrast náhlého turistického a dopravního ruchu byl najednou velmi nepříjemný. Kdo by věřil, že za stěnou mohou být tak oddělené světy

            Poté jsme se přesunuli na nedaleký Karlův most, kde jsme se snažili si v ještě celkem zvládnutelných dopoledních „davech“, nebo spíše hloučcích turistů utrhnout trochu toho místa u každé sochy. Studenti si sochy předem rozdělili, a celkem fundovaně pohovořili, vzhledem k tomu, že ve 3. G není mnoho studentů, a ještě ne všichni se exkurze účastnili, mohl každý zpracovat dvě sochy. Zároveň se studenti u soch pustili i do rozboru barokních prvků, které jsme se učili. Takže jsme se dozvěděli mnohé o autorech, kopiích, legendách, apod. Slunce hřálo, a myslím, že jednou vidět je lepší než stokrát slyšet ve třídě. Doufám, že jsme tímto závěrečným shrnutím učinili pro téma baroko dost, a studenti využijí své nabyté znalosti z interiéru i exteriéru v hodinách dějin umění u kolegy Papouška, a možná i u maturity z dějin umění a u obhajoby maturitních prací v příštím roce.  

            PhDr. Jaroslav Palas

             

          • POLYTECHNICKÁ VÝCHOVA

          • V rámci zapojení školy do Operačního programu Praha – pól růstu ČR zaměřeného na modernizaci zařízení a vybavení pražských škol, jsme uspořádali program polytechnické výchovy pro žáky naší partnerské školy ZŠ Mendíků z Prahy 4. Návštěvy žáků proběhly ve dnech 20.11.2023 a 15.4. 2024,kdy za doprovodu ředitelky ŽŠ Mendíků, Mgr. Jitky Pokové a  vyučující Mgr. Gabriely Dankaninové si skupiny žáků základní školy přišly prohloubit své manuální technické dovednosti akromě oboru truhlář se seznámit i s dalšími  učebními obory vyučovanými na naší škole. Nejdříve byl žákům představen učební obor Truhlář/ka – předpoklady a podmínky studia a uplatnění jeho absolventů v praxi. Poté byli žáci seznámeni se základním nářadím používaným při práci se dřevem aprohlédli si strojní vybavení odborných učeben pro výuku truhlářského oboru. Na základě poskytnutého materiálu a pod vedením učitelů praktického vyučování si zhotovili výrobek ze dřeva – pokladničku, která byla ozdobena dle jejich vlastního návrhu digitálním vypalovacím strojem. Dle reakcíjak žáků, tak pedagogického doprovodu návštěva přispěla k rozšíření jejich polytechnického myšlení a posílila motivaci ke studiu perspektivního oboru vzdělání s vysokou uplatnitelností na trhu práce.

          • DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

          • Pokud jste nestihli naše představení "KOMU PATŘÍ JERUZALÉM?" na Čapkovském čtení 21. 12. 2023, máte šanci jej vidět zítra, 21. 5. 2024, v Klubu Klubovna v Dejvicích na ulici Generála Píky.

            Představení se koná v rámci celoodpoledního festivalu, který organizují studenti Katolické teologické fakulty. Byli jsme pozváni na doporučení PhDr. Kudlové, která byla hostem Čapkovského čtení.

            Program festivalu je přiložen.

            Hrají:
            - Abdul Shaker
            - Adam Ševčík
            - Kryštof Rajdl
            - Daniel Kostka

            Napsal a režíroval PhDr. Jaroslav Palas.

            Těšíme se na vás i na naše čerstvé maturanty. Divadlu zdar!

            Jaroslav Palas

          • STUDENTSKÉ VOLBY

          • Dne 16.5. si studenti gymnázia a SOU vyzkoušeli “volby nanečisto” a hlasovali ve studentských volbách do Evropského parlamentu. Důkazem toho, ze se naši studenti zajímají o veřejné dění a společenský diskurz je vysoká účast - 80,6%. Věříme, ze jim jejich aktivní, zodpovědné a sebevědomé občanství vydrží ✌️🇨🇿🇪🇺

             

            Studentské volby do Evropského parlamentu probíhají i v našem učňovskem kadeřnictví, postačí přenosná urna a hned jsou “volby nanečisto” kompletní ✌️🇪🇺🇨🇿

          • NATÁČENÍ NA FAMU

          • Naše prvacka Eliška Smiatkova se nedávno účastnila natáčení na FAMU pod vedením naší bývalé žačky Romany Pejcharové.

          • WORKSHOP

          • Dne 7.5. 2024 jsme se společně s 1.G. zúčastnili*y workshopu o “Důležitosti zpravodajství a jaké je to být novinářem”. Workshopem nás provázela ředitelka ČTK (Česká tisková kancelář), Martina Vašíčková, a uskutečnil se v Centru současného umění DOX, které si po skončení workshopu mohli*y studenti*ky projít a díla prohlédnout.Studenti*ky si také mohli*y projít novinářské stánky a popovídat si s představiteli jednotlivých organizací (Deník N, Respekt, Seznam zprávy, ČT a další) a vyzkoušet si, jaké je to stát před kamerou. Ačkoliv jsme všichni měli*y od akce větší očekávání, jen málokdy se poštěstí, že máte přednášku ve vzducholodi 🙂

  • Sleduj gymnázium na sociálních sítích

  • Sleduj učiliště na sociálních sítích